Myto w Czechach

Myto w Czechach

by / Możliwość komentowania Myto w Czechach została wyłączona / 50 View / 28 grudnia 2009

Od 1 stycznia 2010 w Czechach na wszystkie pojazdy mechaniczne o dopuszczalnej masie powyżej 3,5 t. nakłada się opłatę drogową  zwaną ?mytem?. Dla pojazdów mechanicznych o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 t ? bez względu na masę przyczepy ? nadal obowiązywać będzie opłata w postaci winiet.
 
Myto płaci się za przejazd:

  • autostradami i drogami ekspresowymi,
  • odcinkami dróg klasy I oznaczonych żółtą tabliczką z literką ?M?

Od pojazdów mechanicznych o masie powyżej 3,5 t. z naklejoną winietą, której ważność upływa w styczniu 2010 r., myto płaci się po upływie ważności winiety.
Od 01.02.2010 roku, wszystkie pojazdy o masie powyżej 3,5 t. poruszające się po autostradach i drogach ekspresowych oraz wyznaczonych odcinkach dróg I klasy, muszą mieć opłacone myto.

W celu zapłaty myta, każdy pojazd należy wyposażyć w nieprzenośne urządzenie rejestrujące ?Premid?. Urządzenie można nabyć w jednym z 250 punktów dystrybucyjnych (z reguły na stacjach benzynowych). Opłata za wypożyczenie urządzenia wynosi 1550 CZK i podlega zwrotowi po wykorzystaniu w miejscu jego nabycia lub na innej stacji obsługi (np. na stacji benzynowej przy wyjeździe z Czech). Urządzenie należy doładować kwotą co najmniej 500,- CZK i utrzymywać aktywne podczas jazdy – dodatni stan konta. Urządzenie umieszcza się za przednią szybą pojazdu, tak aby nie przesłaniały go wycieraczki.
Opłata za przejechanie płatnego odcinka autostrady lub drogi zostanie pobrana automatycznie po przejechaniu pod bramą kontrolną poboru opłaty. Stawka opłaty drogowej zależy od klasy drogi, długości odcinka, liczby osi i klasy emisji pojazdu. Jeżeli brak jest odpowiednich dokumentów stwierdzających klasę emisji (odpowiednie zaświadczenia i dokumenty przedkłada się przy pierwszym doładowaniu urządzenia), pojazd zostanie zakwalifikowany do klasy Euro 2.

Sposoby zapłaty myta:
Pre-pay
Przedpłata (doładowanie urządzenia) musi być dokonana przed wjazdem na płatną drogę, w punkcie dystrybucyjnym lub kontaktowym ? można płacić gotówką, kartą płatniczą lub paliwową. Zwrot nadpłaconego myta następuje w tej samej formie po rozliczeniu się i oddaniu urządzenia.
Post-pay
Zapłata na fakturę – warunkiem korzystania z tej opcji jest wcześniejsze zawarcie umowy. Nie trzeba dokonywać żadnych przedpłat – regularnie wysyłane jest rozliczenie z tytułu opłat drogowych. Umowę można podpisać w punktach kontaktowych lub u niektórych emitentów kart paliwowych. Umowę może zawrzeć wyłącznie właściciel pojazdu lub osoba reprezentująca firmę, zapisana w KRS. W innym przypadku wymagane jest pełnomocnictwo notarialne.
Ważne linki dotyczące myta prowadzone również w języku polskim:
http://www.mytocz.cz/
www.premid.cz

 
za www.spedycje.pl
nmd runnner nmd runnner black nmd runnner white nmd runnner grey nmd runnner gs ultra boost ultra boost black ultra boost white ultra boost grey ultra boost gs ultra boost uncaged ultra boost uncaged black ultra boost uncaged white ultra boost uncaged grey ultra boost uncaged gs yeezy boost 350 yeezy boost 350 black yeezy boost 350 white yeezy boost 350 grey yeezy boost 350 gs yeezy boost 350 v2 yeezy boost 350 v2 black yeezy boost 350 v2 white yeezy boost 350 v2 grey yeezy boost 350 v2 gs yeezy boost 750 yeezy boost 750 black yeezy boost 750 white yeezy boost 750 grey yeezy boost 750 gs