Orlen i Lotos obniżają ceny paliw poniżej 5 zł

Orlen i Lotos obniżają ceny paliw poniżej 5 zł

by / Możliwość komentowania Orlen i Lotos obniżają ceny paliw poniżej 5 zł została wyłączona / 16 View / 24 sierpnia 2011

Od dziś kierowcy tankujący EU-95 oraz ON na stacjach Orlenu i Lotosu zapłacą poniżej 5 zł za litr paliwa.

Orlen obniżył ceny obu paliw do 4,99 zł za litr, zaś Lotos cenę oleju napędowego obniżył nawet do 4,97 zł.

W przypadku Orlenu jest to już trzecia tak znacząca obniżka cen detalicznych na stacjach płockiego koncernu w ostatnich tygodniach. Dzięki tym działaniom od początku sierpnia maksymalna cena najpopularniejszej benzyny EU-95 na stacjach własnych Orlenu spadła o 40 gr/ltr, a oleju napędowego o 20 gr/ltr. Ustalenie maksymalnej ceny benzyny na poziomie 4,99 zł za litr oznacza powrót do cen z początku marca tego roku, gdy została przełamana bariera 5 zł/ltr .

W przypadku Lotosu dzisiejsza zmiana oznacza obniżenie cen benzyny i oleju napędowego odpowiednio o 10 i 7 gr na litrze. Obniżka obowiązuję w całej sieci stacji koncernu łącznie ze stacjami Lotos Optima. – Decyzja o obniżce została podjęta po gruntownej analizie sytuacji na rynku ropy oraz ocenie jej wpływu na działania koncernu. Cena paliwa na stacjach zależna jest bowiem m.in. od czynników makroekonomicznych: kosztu ropy naftowej, kursu złotego do dolara oraz ogólnego stanu gospodarki na świecie – czytamy w komunikacie spółki.

Między innymi na skutek działań cenowych w okresie wakacji PKN wydał prawie 120 tys. nowych kart lojalnościowych Vitay. – Jest to dwa razy więcej niż w podobnych okresach przed promocją – podkreśla Marek Podstawa, dyrektor wykonawczy ds. sprzedaży detalicznej w PKN Orlen.

– Obniżenie cen paliw to także doskonała okazja do zmniejszenia wysokiego poziomu zapasów – dodaje i zaznacza, że obniżki o takiej skali nie byłyby możliwe, gdyby nie spadkowy trend notowań ropy. Od szczytowego okresu z połowy lipca cena tego surowca spadła o około 7 proc.

Koncern nie ukrywa jednak, że obniżki cen paliw na stacjach podyktowane są też chęcią pobudzenia słabnącej konsumpcji benzyn, która była odczuwalna w pierwszym półroczu tego roku. W okresie od stycznia do czerwca konsumpcja detaliczna benzyn spadła o ok. 3,5 proc. w porównaniu do roku poprzedniego.

wnp.pl