Strona główna Aktualności Dnia Będą liczniki na skrzyżowaniach?

Będą liczniki na skrzyżowaniach?

175
UDOSTĘPNIJ

Do 3 listopada potrwają konsultacje społeczne projektu rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie w sprawie szczegółowych warunków technicznych dla znaków i sygnałów drogowych oraz urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego i warunków ich umieszczania na drogach. Zmiany dotyczą wyświetlaczy czasu.

W obecnym stanie prawnym nie ma pozwolenia na stosowanie urządzeń przeznaczonych do informowania kierowców oraz pieszych o czasie pozostającym do końca wyświetlenia danego sygnału (czerwone, zielone) przez sygnalizator.

Przepisy projektu w § 1 pkt 1 odnoszącym się do pkt 2.2 załącznika nr 3 zmienianego rozporządzenia rozszerzają definicję sygnalizacji świetlnej o urządzenia informacyjne w postaci wyświetlaczy czasu. Zmiana ta umożliwi stosowanie w organizacji ruchu wyświetlaczy, których celem ma być dostarczenie informacji o czasie pozostającym do końca sygnału świetlnego i poprawa płynności ruchu. Informacja z wyświetlaczy być może będzie oddziaływać na sposób i technikę jazdy kierowców, przez co może wywierać również pozytywny wpływ na środowisko (mniej zużytego paliwa = mniejsza emisja CO2).

W pkt 3.1 załącznika nr 3 zmienianego rozporządzenia wprowadzono, więc definicję wyświetlacza czasu jako urządzenia wskazującego uczestnikom ruchu wartość czasu pozostającą do końca sygnału świetlnego nadawanego przez sygnalizator. Określono też, że liczby na liczniku powinny być w barwie sygnału nadawanego przez sygnalizator, a więc zielone lub czerwone. Urządzenie może być stosowane ze stałoczasową sygnalizacją świetlną.

Resort dodał w uzasadnieniu, że ewentualny wpływ wyświetlaczy na bezpieczeństwo może zależeć od lokalizacji tych urządzeń (np. geometrii skrzyżowania) oraz charakterystyki ruchu (natężenia ruchu, rodzajów pojazdów, ich prędkości). A więc decyzję o zastosowaniu w organizacji ruchu wyświetlaczy na danym skrzyżowaniu lub jego usunięciu podejmować będzie zarządca danej drogi.

Rozporządzenie wejdzie w życie 14 dni po ogłoszeniu.

 

Źródło: edroga.pl/RCL

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here