Strona główna Aktualności Dnia Pamiętajcie o francuskiej winiecie Crit’Air

Pamiętajcie o francuskiej winiecie Crit’Air

109
PODZIEL SIĘ

Nawet 375 euro kary mogą zapłacić kierowcy samochodów ciężarowych, którzy nie dostosują się do obowiązku posiadania francuskiej winiety Crit’Air. Przepis obowiązuje od 1 lipca br.

Winietę ekologiczną o nazwie Crit’Air wprowadzono we Francji 1 lipca 2016 r. Od 1 listopada 2016 r. nastąpiło to w gminie Grenoble, a od 12 grudnia 2016 r. w regionie Lyon. Od 1 kwietnia 2017 r. obowiązuje również w przypadku pojazdów niezarejestrowanych na terenie Francji (również polskich przewoźników).

Dostępna jest ona w 6 kategoriach i kolorach, które uzależnione są od daty rejestracji pojazdu, efektywności energetycznej i ilości wydzielanych przez pojazd spalin. Dotychczas funkcjonował tzw. okres przejściowy, w którym kierowcy za wjazd do strefy ekologicznej nie otrzymywali mandatów. Działanie ma na celu zmniejszenie poziomu spalin i zanieczyszczeń powietrza oraz stopniowe wyeliminowanie starych pojazdów zanieczyszczających środowisko.

Kary, które zaczną obowiązywać od 1 lipca, za nieposiadania winiety to:

  • 68 euro dla samochodów osobowych i wszystkich innych pojazdów (naruszenie „kara – kategoria 3”),

  • 135 euro dla samochodów ciężarowych i autobusów (naruszenie „kara – kategoria 4”).

Nieuregulowanie opłaty do 45 dni od jej nałożenie skutkuje wzrostem kwoty do 180 euro dla kategorii 3, a dla kategorii 4 do 375 euro.

Ponadto od 1 lipca br. do paryskiej strefy ekologicznej zakaz wjazdu mają pojazdy oznaczone kategorią 5.

Winietę można uzyskać za pomocą strony internetowej: https://www.certificat-air.gouv.fr/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here