Strona główna Aktualności Dnia "Pozytywna Energia" na francuskich drogach

"Pozytywna Energia" na francuskich drogach

740
0
No Ratings Information Message

Rząd Francji planuje instalację paneli słonecznych na 1000 kilometrów dróg w ciągu najbliższych pięciu lat. Celem projektu jest zaopatrzenie w zieloną energię z tego źródła 8% gospodarstw domowych.

Projekt „Pozytywna Energia” zakłada pokrycie 1000 kilometrów dróg panelami fotowoltaicznymi Wattway. Jest to efekt współpracy firmy Colas z Francuskim Instytutem Energii Słonecznej (INES) oraz Francuską Agencją Środowiska i Zarządzania Energetycznego (ADEME).

Pomysłodawcy paneli Wattway uznali, że skoro drogi są zajęte przez pojazdy tylko przez 10% czasu, to jest to doskonałe miejsce do instalacji paneli fotowoltaicznych. Prace koncepcyjne oraz testy trwały 5 lat. Technologia zakłada pokrycie istniejącej warstwy asfaltu specjalnymi panelami słonecznymi. Nie wymaga ona wielkich prac inżynieryjnych ani przebudowy nawierzchni – panele będą po prostu przyklejone do istniejącej nawierzchni. Elementy o grubości 7 milimetrów zapewniają wysoką trwałość oraz przyczepność.

Według producenta materiał jest na tyle mocny, by wytrzymać nacisk nawet najcięższych samochodów ciężarowych. Przeprowadzone testy wykazywały brak uszkodzeń nawierzchni po milionie przejazdów lub 20 latach pracy. Producent deklaruje również, że panele w pełni wytrzymują niskie temperatury i opady śniegu, ale sugeruje „ostrożne” odśnieżanie. Każde 20 m2 przyklejonych paneli ma zapewnić prąd dla jednego gospodarstwa domowego, a 1 kilometr nawierzchni – do zasilenia oświetlenia miasta o 5000 mieszkańców.

Inicjatywa ma zostać sfinansowana z podniesienia podatków od benzyny i oleju napędowego. Podwyżka jest uznawana za „naturalną” przez francuską Minister Ekologii i Energii ze względu na spadające ceny ropy naftowej na światowych rynkach. Przychody z podwyżki podatków są szacowane na około 200-300 milionów euro. Pierwsze testy mają rozpocząć się wiosną tego roku, choć dokładne lokalizacje i koszty systemu nie są jeszcze znane.

Podobny projekt został zrealizowany w Holandii. Pokryto tam 100 metrowy odcinek drogi rowerowej w mieście Krommenie betonowymi panelami wyposażonymi w ogniwa fotowoltaiczne.

 

Źródło: rynekinfrastruktury.pl

Oceń artykuł

Poprzedni artykułKędzierzyn-Koźle: Aleja Jana Pawła II do przebudowy
Następny artykułUmowa cywilnoprawna a należności z tytułu podróży służbowej