Strona główna Aktualności Dnia 2021 będzie droższy. Zmiany w podatkach 2021

2021 będzie droższy. Zmiany w podatkach 2021

110
5/5 (1)

Zgodnie z wyborczymi zapowiedziami podatki w roku 2021 utrzymane miały zostać na takim samym poziomie jak w roku 2020. Rzeczywistość roku 2021 okazała się jednak odmienna i z dniem 1 stycznia 2021 roku obowiązywać zaczęło wiele nowych stawek podatku i opłat. Począwszy choćby od tego, że po nowym roku wymiana oleju silnikowego obłożona została specjalną opłatą depozytową, za którą oczywiście zapłaci kierowca. Kolejno z 3,5 do 3,6 podrożeje energia poprzez wprowadzenie tzw. opłaty mocowej. Wprowadzone zostaną podatki od spółek komandytowych, podatek transportowy, cukrowy oraz opłata „małpkowa”. To tylko pobieżny przegląd zmian, które uderzą w portfele Polaków. Poniżej prezentujemy pełny katalog.

Opłaty za wywóz śmieci:

Niemalże wszystkie samorządy w Polsce wraz z nowym rokiem zdecydowały się na podwyżkę cen wywozu śmieci. Średnio podwyżka ta w skali całego kraju wynosi około 40%.

Podatki w cenie energii elektrycznej:

Udział podatków w cenie energii elektrycznej w roku 2021 poprzez wprowadzenie tzw. „opłaty mocowej” wyniesie 30%.

Podatek od nieruchomości:

W przypadku tego podatku wzrost wynosi 5% w porównaniu do roku ubiegłego.

Abonament RTV:

W połowie ubiegłego roku informowaliśmy Państwa o „akcji windykacyjnej” na osoby, które nie płaciły abonamentu radiowo-telewizyjnego. Rok 2021 przynosi jednak podwyżkę o 8%.

Składki ZUS:

Minimalna stawka składki z uwzględnieniem składki chorobowej wzrośnie do 1458 zł.

Podatek cukrowy:

Od 1 stycznia br. obowiązuje tzw. „opłata cukrowa” co przełożenie ma na wzrost cen napoi i soków. Średnio butelka napoju Coca-Cola w porównaniu z grudniem ubiegłego roku kosztuje o 1,80 zł drożej. Podatek składa się z dwóch części naliczanych na każdy litr napoju.

Podatek od psa:

Stawka sięgnie ponad 130 zł rocznie za jednego pupila, co oznacza wzrost o około 5 złotych w porównaniu z rokiem ubiegłym.

Ulga abolicyjna:

Temat ten stanowił przedmiot bardzo ożywionej dyskusji i walki o jej utrzymanie. Tak jednak się nie stało, co oznacza znaczne zmiany dla Polaków pracujących za granicą na utrzymanie swoich rodzin w Polsce. O temacie tym szerzej informowali będziemy w następnych artykułach.

Piotr Tarasek – Kierownik Działu Prawnego KPV

Oceń artykuł

SILNIK PRAWNYpraca dla kierowcy

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here