Strona główna Aktualności Dnia Olsztyn: ruszyły prace przy budowie połączenia z obwodnicą miasta

Olsztyn: ruszyły prace przy budowie połączenia z obwodnicą miasta

205
UDOSTĘPNIJ

14 listopada drogowcy rozpoczęli prace przy przebudowie podziemnej infrastruktury przy skrzyżowaniu ul. Towarowej i Leonharda w Olsztynie. Dzięki temu powstanie jedno z połączeń z obwodnicą miasta: 1,2 km przebudowanego traktu oraz 1,4 km nowej trasy, wiodącej wprost do węzła Wschód.

Modernizacja i budowa nowej przeprawy przez tory kolejowe, chodniki, ścieżki rowerowe, nowa zieleń oraz zbiornik retencyjny – to bardzo skrótowy opis realizowanej inwestycji.

– Jest to jedna z kluczowych inwestycji – przyznaje prezydent Piotr Grzymowicz. – Musimy połączyć nasz układ drogowy z budowaną obwodnicą. Dzięki temu wiele zyskamy, m.in. wyprowadzimy tranzyt z naszych ulic. A to oznacza mniej spalin, zwiększone bezpieczeństwo, ograniczenie niszczenia dróg w granicach miasta.  

– Kierowcy muszą spodziewać się utrudnień w ruchu – informuje Marek Słowiński z Zarządu Dróg, Mostów i Zieleni. – W pierwszym etapie przejazd przez skrzyżowanie zostanie znacznie ograniczony. Warto uważnie obserwować oznakowanie i informacje o objazdach.

Najważniejsza zmiana to wyłączenie dotychczasowego skrętu w ul. Leonharda dla jadących Towarową od strony Barczewa. Aby to zrobić, trzeba dojechać do ronda Ofiar Katynia przy Europa Center i na min zawrócić. Prace na tym skrzyżowaniu mają potrwać do świąt, a organizacja będzie nieznacznie zmieniać się wraz z postępem prac (I etap, II etap, III etap).

– Przebudowa sieci i budowa mostu kolejowego nad torami to kluczowe zadania tej inwestycji – przyznaje dyrektor rejonu spółki Budimex, wykonawcy robót, Dariusz Taraszkiewicz. – Będziemy się starać zrealizować prace przed umownym, 27-miesięcznym terminem. Jeśli zimy będą łaskawe, zakończenie zadania przed czasem jest jak najbardziej w naszym zasięgu.

Inwestycja ma wartość nieco ponad 103 mln złotych. Unijne dofinansowanie to 85 proc.

Kolejnymi połączeniami do budowanej obwodnicy będzie nowa ul. Pstrowskiego, przedłużenie Płoskiego oraz sieć ulic w okolicach Gutkowa.

 

Źródło: edroga.pl/UM Olsztyn

AUDYTYpraca dla kierowcy

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here