Strona główna Aktualności Dnia Słowacja – ciężarówka zderzyła się z autobusem. Zginęło 12 osób

Słowacja – ciężarówka zderzyła się z autobusem. Zginęło 12 osób

133

W środę, około godziny 13:00 w pobliżu miasta Nitra na Słowacji doszło do tragicznego w skutkach zdarzenia – kierowca ciężarówki stracił panowanie nad pojazdem i uderzył w jadący z naprzeciwka autobus.

Ciężarówka przewoziła żwir oraz kamienie w kierunku Nitry – najprawdopodobniej była przeładowana. Tuż przed kolizją zjeżdżała ze wzniesienia. Na chwilę obecną trwa szacowanie ilości ładunku, gdyż został on rozrzucony w promieniu 100-200 metrów. W dniu wypadku wiał również bardzo silny wiatr – „pojazdem rzucało po całej szerokości drogi” – opisywał jeden ze świadków zdarzenia. Kierowca jadącego z naprzeciwka autobusu próbował uniknąć kolizji, jednak nie miał żadnych szans – pod wpływem uderzenia kierowany przez niego pojazd przewrócił się i wpadł do rowu.

To był zdecydowanie najgorszy wypadek od 2009, kiedy to po zderzeniu autobusu z pociągiem w miejscowości Polomka zginęło 12 osób. Bilans środowego wypadku jest równie tragiczny – śmierć poniosło 12 osób w tym 4 dzieci, w szpitalach nadal znajduje się 17 rannych, przy czym kilkoro jest w stanie ciężkim. Mężczyzna, który kierował ciężarówką został już wypisany do domu, kierowca autobusu pozostaje jeszcze na obserwacji. Co istotne, człowiek ten ma długoletnie doświadczenie w pracy za kierownicą – w zeszłym roku otrzymał wyróżnienie za bezwypadkową jazdę, w trakcie swojej kariery pokonał 2,5 mln. km bez żadnej kolizji.

Piątek, 15 listopada został ogłoszony dniem żałoby narodowej na Słowacji.

W tym miejscu chcielibyśmy po raz kolejny zaapelować o rozwagę i dostosowywanie ładunków do możliwości gabarytowych i nośnych posiadanych pojazdów. Jak widać kilka niesprzyjających czynników może doprowadzić do ogromnej tragedii. Należy zaznaczyć, że w najbliższym czasie możemy spodziewać się wzmożonych kontroli drogowych u naszych południowych sąsiadów.

 

Adriana Kominowska
Kancelaria Prawna Viggen sp.j.

Oceń artykuł

SILNIK PRAWNYpraca dla kierowcy

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here