Strona główna Aktualności Dnia Wypowiedzenie umowy OC. Jak to zrobić żeby uniknąć podwójnego ubezpieczenia?

Wypowiedzenie umowy OC. Jak to zrobić żeby uniknąć podwójnego ubezpieczenia?

214
4.56/5 (9)

W przypadku, w którym ważność ubezpieczenia OC dobiega końca i zamierzamy zmienić dostawcę polisy każdorazowo należy złożyć pisemne wypowiedzenie ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej. Złożenie takiego oświadczenia nastąpić musi najpóźniej na jeden dzień przed końcem obowiązywania polisy. Brak dokonania złożenia tego rodzaju oświadczenia skutkował będzie automatycznym przedłużeniem polisy OC przez dotychczasowego ubezpieczyciela.

Co jednak w sytuacji, w której z chwilą nabycia używanego pojazdu wchodzimy we wszystkie prawa i obowiązki wynikające z umowy ubezpieczenia OC zawartej przez poprzedniego posiadacza pojazdu?


W takiej sytuacji nowy właściciel może pozostać przy ubezpieczeniu nabytym przez poprzedniego posiadacza bądź wypowiedzieć to nabyte OC i zakupienie nowego. W drugim opisanym przypadku poprzedni właściciel otrzyma zwrot składki za niewykorzystany okres ubezpieczenia. Poprzedni właściciel pojazdu ma obowiązek poinformowania ubezpieczyciela w terminie 14 dni od przeniesienia własności o tym, że sprzedał auto. Wtedy też firma ubezpieczeniowa przelicza składkę tak, aby dostosować ją do potrzeb nowego właściciela.

 

Piotr Jan Tarasek

Kancelaria Prawna Viggen sp.j.

Oceń artykuł

SILNIK PRAWNYpraca dla kierowcy

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here