Strona główna Aktualności Dnia Nowe egzaminy na prawo jazdy są nielegalne?

Nowe egzaminy na prawo jazdy są nielegalne?

933
0
No Ratings Information Message

elkaZmiana przepisów, która weszła w życie w styczniu 2013 roku, sprawiła, że teoretyczna część egzaminu na prawo jazdy stała się równie trudna, jak ta praktyczna. Jak informuje „Dziennik Gazeta Prawna”, w części ośrodków w ogóle nie powinien być on przeprowadzany.

Nowości, które wprowadzono z początkiem 2013 roku, miały dostosować test teoretyczny do wymagań stawianych przedkierowcą w rzeczywistym ruchu drogowym. Zamiast około pięciuset pytań, do których odpowiedzi łatwo było nauczyć się na pamięć, powstały dwie bazy zagadnień liczące łącznie ponad trzy tysiące zadań. W tej grupie znaczny udział mają pytania dotyczące zachowania na drodze, na które odpowiada się po obejrzeniu krótkich filmów. Do poszczególnych ośrodków egzaminowania system informatyczny obsługujący test przygotowywały dwie firmy. W dziewiętnastu spośród nich za wdrożenie systemu odpowiadało konsorcjum Sygnity oraz Instytutu Transportu Samochodowego. I w tym miejscu powstał problem.

Osoba zapisująca się na kurs musi obecnie udać się do swojego starostwa lub urzędu miejskiego, by założyć tzw. profil kandydata na kierowcę. To wirtualna teczka, w której umieszcza się potwierdzenie przejścia kursu na prawo jazdy i przejścia badań lekarskich. Na podstawie unikalnego numeru wgląd do niej ma ośrodek egzaminowania. Problem w tym, że nie każdy. System pozwalający na zakładanie profilów i wymianę danych zaprojektowała i wdrożyła w całym kraju Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych. Ta sama firma wygrała przetarg na opracowanie pytań egzaminacyjnych i systemu przeprowadzania testów w 30 WORD-ach. Te ośrodki egzaminowania, które wybrały ofertę ITS i Sygnity mają problem – nie uzyskały dostępu do baz danych profilu kandydata na kierowcę. Oznacza to, że nie można było tam sprawdzić wszystkich funkcji systemu przeprowadzania egzaminu. Nie mógł więc zostać on odebrany – informuje „Dziennik Gazeta Prawna”.

Źródło: „Dziennik Gazeta Prawna”

tb/sj/tb, moto.wp.pl

Oceń artykuł

Poprzedni artykułCzy mandat będzie ważny tylko w języku ojczystym?
Następny artykułNowe zmiany na autostradach?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj