Strona główna Aktualności Dnia UWAGA! STAN WYJĄTKOWY W CZECHACH I NA SŁOWACJI. CO Z TRANSPORTEM?

UWAGA! STAN WYJĄTKOWY W CZECHACH I NA SŁOWACJI. CO Z TRANSPORTEM?

1131
0
5/5 (4)

SŁOWACJA

W odpowiedzi na pogarszającą się sytuację epidemiczna oraz gwałtowny wzrost nowych pozytywnych przypadków koronawirusa, na Słowacji od czwartku 1 października obowiązuje stan wyjątkowy. „Ograniczenia wprowadzamy na razie na 45 dni” – sprecyzował premier Igor Matovič.

„Zobaczymy, jaki wpływ na całą sytuację będą miały listopadowe wyjazdy w trakcie Zaduszek,  a następnie zdecydujemy, czy będziemy kontynuować, czy też powrócimy do normalności” – oświadczył premier na portalu społecznościowym. Rząd ogłosił stan wyjątkowy zgodnie  z ustawą  o bezpieczeństwie państwa w czasie wojny, stanu wojennego, stanu nadzwyczajnego oraz stanu wyjątkowego. W rozumieniu ustawy, taki stan może trwać najdłużej 90 dni. Państwo w czasie stanu wyjątkowego może ograniczyć podstawowe prawa i wolności obywateli w niezbędnym zakresie oraz na niezbędny czas.

Sytuacja na słowackich przejściach granicznych nie uległa zmianie, jednak mogą pojawić się wyrywkowe kontrole podróżujących. Na razie nie ma mowy o kwarantannie dla osób przekraczających granice. Polska w dalszym ciągu znajduje się na liście krajów bezpiecznych. Aktualną sytuację można śledzić na stronie internetowej https://mzv.sk/web/en/covid-19 Transport rzeczy i osób odbywa się bez ograniczeń, jednak wstrzymane są kursy autobusów przez Ružomberok w kierunku Budapesztu – przypomnijmy, że Węgry przedłużyły zamknięcie swoich granic do końca października.

CZECHY

Sytuacja epidemiczna w Republice Czeskiej od dłuższego czasu nie napawa optymizmem. Każdego dnia przybywa ponad tysiąc pozytywnych przypadków COVID-19. Rząd premiera Andreja Babiša w ślad za Słowacją zdecydował o wprowadzeniu stanu wyjątkowego od poniedziałku, 5 października. 

Zdaniem czeskiego ministra zdrowia Romana Prymuli ponowne wprowadzenie stanu wyjątkowego jest konieczne, aby zmniejszyć liczbę reprodukcyjną wirusa. Prymula zapewnił, że nie będzie oznaczało to zamknięcia granic czy ograniczeń w ruchu, ale pozwoli rządowi ograniczyć gromadzenie się ludzi. Zgodnie z czeskim ustawodawstwem, stan wyjątkowy może zostać wprowadzony na 30 dni, zdaniem Prymuli okres ten powinien umożliwić opanowanie drugiej fali choroby.

Zgodnie z informacjami na stronie https://www.gov.pl/  wjazd z Polski do Czech odbywa się na dotychczasowych zasadach bez dodatkowych obostrzeń, testowania czy kwarantanny. Podróżni z Polski mogą nadal swobodnie podróżować do Republiki Czeskiej. Oznacza to możliwość wjazdu do Czech, a także odbywania podróży tranzytowych przez terytorium tego kraju.

Podróż tranzytowa przez Czechy z państw wysokiego ryzyka zachorowania – o ile nie przekroczy 12h – wymaga jedynie noszenia maseczki ochronnej przez cały czas tranzytu. Przyjazd do Czech na okres powyżej 12 h (o ile pobyt w kraju wysokiego ryzyka ostatnich 14 dniach trwał dłużej niż 12 h) wymaga podjęcia konkretnych działań: wypełnienia elektronicznego formularza zgłoszeniowego przyjazdu (http://www.prijezdovyformular.cz/), poddania się testowi PCR w ciągu 5 dni od przyjazdu i przedłożenia wyniku badania do regionalnej stacji higieny w ciągu 7 dni od wjazdu. Republika Czeska honoruje testy PCR wykonane w innym państwie członkowskim UE nie starsze niż wykonane do 72h.

Zasady zachowania w przestrzeni publicznej i restrykcje sanitarne na terytorium Czech aktualizuje Ministerstwo Zdrowia RCZ: https://koronavirus.mzcr

Jednocześnie pragniemy poinformować, iż w dniu 3 października obowiązuje zakaz jazdy samochodów ciężarowych na terytorium Niemiec. Dzień ten jest świętem narodowym w Niemczech, znanym jako Dzień Jedności Niemiec. Dotyczy on samochodów ciężarowych o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 7,5t oraz pojazdów ciężarowych z przyczepami,  bez względu na ich ciężar. Zakaz ten obowiązuje w godzinach 00:00 – 22:00 oraz dotyczy całej sieci dróg w Niemczech.

Adriana Kominowska – Ekspert Działu Silnik Prawny

Oceń artykuł

Poprzedni artykułLEX UBER – czyli przewóz osób tylko z licencją
Następny artykułZAKAZY RUCHU W EUROPIE – SOBOTA 03.10.2020

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj