Strona główna Aktualności Dnia 32 Miejsca Obsługi Podróżnych przy autostradach

32 Miejsca Obsługi Podróżnych przy autostradach

1361

W zeszłym tygodniu uruchomione kolejne stacje paliw na MOP-ach Niesułków i Nowostawy zlokalizowanych przy autostradzie A2.

GDDKiA regularnie poprawia stan polskiej infrastruktury drogowej nie tylko poprzez budowę nowych odcinków autostrad i dróg ekspresowych, ale również poprzez uruchamianie Miejsc Obsługi Podróżnych, które stanowią bardzo ważny element sieci drogowej. Miejsce Obsługi Podróżnych (MOP) to teren wydzielony w pasie drogowym (w bliskim sąsiedztwie drogi), wyposażony w parking oraz w infrastrukturę zapewniającą komfort i odpoczynek podróżnym. 

MOP-y w Polsce dzielimy są na trzy kategorie:
– MOP kategorii I – o funkcji wypoczynkowej, wyposażony w stanowiska postojowe (parking), jezdnie manewrowe, urządzenia wypoczynkowe, sanitarne i oświetlenie;

dopuszcza się wyposażenie w obiekty małej gastronomii,
– MOP kategorii II – o funkcji wypoczynkowo-usługowej, wyposażony w obiekty, o których mowa
w pkt 1, oraz w stację paliw, stanowiska obsługi pojazdów, obiekty gastronomiczno-handlowe,

punkty informacji turystycznej,
– MOP kategorii III – o funkcji wypoczynkowej i usługowej, wyposażony w obiekty, o których mowa w pkt 2, obiekty noclegowe oraz inne obiekty handlowo-usługowe w zależności od potrzeb.

MOP-y powstają tylko przy autostradach i drogach ekspresowych. GDDKIA systematycznie prowadzi kolejne przetargi na dzierżawę MOP zlokalizowanych zarówno przy autostradach, jak i drogach ekspresowych. Aktualne warunki przetargowe uwzględniają zmianę sytuacji rynkowej, w szczególności w sektorze sprzedaży paliw. Dzierżawa nieruchomości MOP generuje przychody, które systematycznie zasilają budżet Krajowego Funduszu Drogowego. Na autostradach zarządzanych przez GDDKIA funkcjonują obecnie 32 obiekty MOP II lub III. Do dyspozycji podróżnych na odcinku Łódź – Warszawa jest już 6 obiektów MOP wyższej kategorii. Także na śląskim odcinku A1 zaczęły funkcjonować kolejne stacje paliw. Od ubiegłego tygodnia zatankować można na MOP Rowień Wsch. oraz MOP Mszana Pn.

 

Źródło: etransport/GDDKiA

 

Oceń artykuł

SILNIK PRAWNYpraca dla kierowcy