Strona główna Aktualności Dnia Drastyczne ograniczenie ulgi abolicyjnej

Drastyczne ograniczenie ulgi abolicyjnej

646
0
5/5 (1)

Ulga abolicyjna przysługuje osobom, które będąc polskim rezydentem podatkowym (mając w Polsce ośrodek interesów życiowych), uzyskują dochody za granicą. Wprowadzono ją, by zniwelować niekorzystne skutki wynikające z umów międzynarodowych, prowadzące do podwójnego opodatkowania, bez konieczności renegocjowania owych umów.

W zależności od zawartej umowy stosuje się dwie metody unikania podwójnego opodatkowania. Pierwszą jest metoda wyłączenia z progresją, która nie powoduje konieczności opodatkowania w Polsce dochodów uzyskanych za granicą. Druga to metoda proporcjonalnego odliczenia, która wymaga obliczenia podatku od łącznych dochodów uzyskanych zarówno w Polsce jak i za granicą, z opcją odliczenia podatku zagranicznego. W przypadku gdy podatek opłacony za granicą był niższy niż podatek polski należało dopłacić różnicę. Ulga abolicyjna zwalniała z tego obowiązku.

Zgodnie z treścią przyjętych przez Sejm przepisów, ulga abolicyjna zostanie bezpośrednio połączona z kwotą wolną od podatku, która dla osób pracujących za granicą wynosi 8 tysięcy złotych rocznie. Zatem dochody nie przekraczające 8 tysięcy będą rozliczane tak jak dotychczas.

W praktyce przyjęte przepisy niemalże całkowicie likwidują ulgę abolicyjną sprawiając, że osoby, które pracują za granicą nadal będą mogły z niej korzystać, przy czym kwota odliczenia od podatku z tego tytułu nie będzie mogła przekroczyć kwoty 1360 zł.

Wyjątkiem są podatnicy, którzy osiągają dochody ze źródeł o których mowa w art. 12 ust. 1 i art. 13 pkt 8 lit. a i pkt 9 ustawy o PIT, z tytułu pracy lub usług wykonywanych poza terytorium lądowym państw. Osoby rozliczające się z tych dochodów w Polsce dalej są uprawnione do odliczenia ulgi abolicyjnej w pełnej wysokości, bez limitu odliczenia.

W przypadku zainteresowania tematem zachęcamy do kontaktu z Kancelarią Prawną Viggen: tel. 519-140-984, jak@viggen.pl

Prawnik Kancelarii Prawnej Viggen sp. j.

Oceń artykuł

Poprzedni artykułSiatko-pasy MiNi – nowy system normatywnego unieruchamiania ładunków
Następny artykułZmiany w prawie konsumenckim – nowe obowiązki sprzedawców, konieczność aktualizacji regulaminów

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj