Strona główna Aktualności Dnia Doktorat na UJ: „brak obowiązku wypłaty ryczałtów noclegowych”  

Doktorat na UJ: „brak obowiązku wypłaty ryczałtów noclegowych”  

3278
0
4.6/5 (10)

Prof. A. Świątkowski i dr Mariusz Miąsko po obronie doktoratu „Zasadność wypłaty ryczałtu noclegowego mobilnym pracownikom transportu drogowego – analiza jurydyczna”

 

Problematyka zasadności wypłaty ryczałtów noclegowych kierowcom jest ważna nie tylko dla przewoźników. Zagadnienie to stało się przedmiotem zainteresowania środowiska naukowego prawa pracy na najstarszej i najbardziej prestiżowej polskiej uczelni – Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie, gdzie doszło do obrony pracy doktorskiej: Zasadność wypłaty ryczałtu noclegowego mobilnym pracownikom transportu drogowego – analiza jurydyczna”.

Dysertacja doktorska została przygotowana przez Mariusza Miąsko pod przewodem jednego z najwybitniejszych profesorów w historii prawa pracy A. Świątkowskiego oraz dr M. Wujczyka z Katedry Prawa Pracy Uniwersytetu Jagiellońskiego. Przedmiotem rozprawy naukowej była ocena obligatoryjności wypłaty ryczałtów noclegowych kierowcom, podczas realizacji odpoczynku w specjalnie przystosowanej do tego kabinie noclegowej w kontekście orzecznictwa sądów pracy w tym także orzecznictwa Sądu Najwyższego.

Badanie naukowe wykazało, iż niezależnie od orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego i odmiennie niż twierdzi w swoim orzecznictwie Sąd Najwyższy, pracodawcy nie posiadają (i co do zasady nigdy nie posiadali) obowiązku prawnego wypłaty ryczałtu noclegowego, o ile zapewnili kierowcom bezpłatny nocleg w kabinie wyposażonej w miejsce noclegowe i o ile kierowcy nie ponieśli realnego kosztu noclegu.

W dysertacji doktorskiej wykazano w sposób naukowy, iż w szczególności:

  • wbrew orzecznictwu sądów, legislator krajowy oraz międzynarodowy uregulował minimalny standard noclegu jako standard kabiny wyposażonej w miejsce do snu. Wykazano, że prawie wszystkie dostępne na rynku międzynarodowym kabiny spełniają ów minimalny standard.
  • wbrew licznym orzeczeniom sądowym ustawodawca nie przewiduje obowiązku zapewnienia minimalnego standardu hotelowego noclegu,
  • niedopuszczalne jest uznawanie kosztów okołonoclegowych (pryszniców, prania pościeli, toalet) za koszty noclegowe,
  • wbrew uchwale Sądu Najwyższego z 12 czerwca 2014r, pracodawcy mają prawo do obniżenia w regulaminie wymiaru ryczałtu noclegowego poniżej 25% limitu z rozporządzenia MPiPS z 2013r,
  • pracodawca posiada obowiązek wypłaty ryczałtów noclegowych pod warunkiem, że kierowca poniósł koszt noclegu.

Wnioski z badań naukowych zaprezentowane w dysertacji wskazały ponadto, iż na gruncie analizy Praw Człowieka oraz Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej, realizacja noclegu w specjalistycznej kabinie, co do zasady nie narusza godności ludzkiej, godności pracy oraz godności odpoczynku, o ile kierowca dokonał realizacji noclegu w kabinie z własnej woli.

19 czerwca 2017 r. na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie Mariusz Miąsko (Prezes Kancelarii Prawnej Viggen Sp.j.) skutecznie obronił przed kilkunastoosobową komisją naukową tezy i wnioski wyrażone w dysertacji i wykazał, iż pracodawcy nie posiadają i nigdy nie posiadali bezwzględnego obowiązku wypłaty ryczałtów noclegowych.

Obrona przedmiotowej pracy naukowej na wiodącym polskim Uniwersytecie jest niewątpliwym sukcesem Mariusza Miąsko, który od kilku lat konsekwentnie wskazywał w bardzo licznych opracowaniach prawnych, na nieprawidłowości orzecznictwa Sądu Najwyższego w kwestii ryczałtów noclegowych.

26 czerwca 2017 r. Rada Wydziału Prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego zaaprobowała wynik obrony pracy naukowej, zatwierdzając nadanie autorowi pracy, stopnia naukowego doktora nauk prawnych.

Pomimo orzeczenia TK (K 11/15) wiele sądów (w tym także Sąd Najwyższy np. w wyroku I PK 300/15) nadal zasądzają od pracodawców ryczałty noclegowe, dlatego obrona pracy doktorskiej wykazująca, iż jest to praktyka niedopuszczalna, może stanowić cenny wkład w zmianie tego stanu rzeczy.

Kwestia wypłaty ryczałtów noclegowych znalazła, więc swoje rozstrzygnięcie na płaszczyźnie naukowej – a czy znajdzie rozstrzygnięcie także na salach sądowych?

Życie pokaże…

             

Oceń artykuł

Poprzedni artykułW których miastach jeździmy najwolniej?
Następny artykułMinimalna francuska i wprowadzenie opłat za korzystanie z SIPSI

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj