Strona główna Aktualności Dnia A4 przejezdna w całości. Odcinek Rzeszów-Jarosław oddany do ruchu

A4 przejezdna w całości. Odcinek Rzeszów-Jarosław oddany do ruchu

861
0
No Ratings Information Message

Dzisiaj (tj. 20.07.) został odcinek A4 między Rzeszowem a Jarosławiem. Liczy 41 km i jest to ostatni odcinek A4, który jeszcze nie był przejezdny. Kierowcy muszą jednak przygotować się na utrudnienia. W niektórych miejscach będą prowadzone ostatnie prace. W całości trasa ma być gotowa w sierpniu br.

Prawie gotowa
Już dziś kierowcy mogą korzystać z całej autostrady A4. Dopuszczony do ruchu został odcinek między Rzeszowem a Jarosławiem. Mimo trwających jeszcze prac zamawiający w porozumieniu z wykonawcą zdecydowali o częściowym udostępnieniu drogi kierowcom. Jednym z powodów są zbliżające się Światowe Dni Młodzieży.

Mimo że kontraktowe zakończenie realizacji inwestycji przypada na 20 października br. oddanie do ruchu ciągu głównego autostrady, już bez utrudnień ma nastąpić pod koniec sierpnia. Wtedy ruch będzie się już odbywał całym przekrojem dwujezdniowym i dwupasowym.

Trudna droga do realizacji
Budowę A4 z Rzeszowa do Jarosławia realizowało od 2010 roku konsorcjum z Polimeksem-Mostostalem w roli lidera. Na początku 2014 roku wykonawca odstąpił od tej umowy, tłumacząc, że GDDKiA „nie przedstawiła w wymaganym terminie zgodnego z prawem zabezpieczenia zapłaty za roboty budowlane w kwocie ponad 2 mld zł”.

Przetarg na dokończenie budowy został ogłoszony przez GDDKiA w lutym tego samego roku. Początkowo oferty złożone w tym przetargu mieliśmy poznać 27 marca, potem GDDKiA przesunęła otwarcie na 10 kwietnia, następnie na 30 kwietnia, potem na 16 maja. Ostatecznie udało się je otworzyć 6 czerwca. Powodem przesuwania terminu otwarcia ofert była konieczność udzielenia przez GDDKiA odpowiedzi na wszystkie pytania dotyczące przetargu.

Ostatecznie wykonawcą kontraktu zostało konsorcjum firm Budimex i Strabag. Jego zadaniem było wykonanie 41 km autostrady między Rzeszowem a Jarosławiem. Trasa, po dokończeniu realizowanego odcinka, połączy prawie wszystkie najważniejsze dla polskiej gospodarki ośrodki przemysłowe w południowej części kraju. Łączna długość autostrady A4 na obszarze Polski to około 670 km. Jest ona częścią biegnącej z Europy Zachodniej na Ukrainę trasy, leżącej w Trzecim Transeuropejskim Korytarzu Transportowym.

 

Źródło: rynekinfrastruktury.pl

Oceń artykuł

Poprzedni artykułUruchomiono elektroniczny pobór opłat na autostradzie A4 Katowice-Kraków
Następny artykułLoi Macron – przygotuj się na ewentualną kontrolę