Strona główna Aktualności Dnia Autostrada A1 w trakcie budowy

Autostrada A1 w trakcie budowy

179
UDOSTĘPNIJ

Od 14 miesięcy spółki Grupy Strabag budują 15-km odcinek drogi „I” na autostradzie A1 pomiędzy węzłami Woźniki i Pyrzowice, a także, od marca bieżącego roku, ok. 17-km odcinek „H” pomiędzy węzłami Zawodzie i Woźniki. Termin zakończenia prac na pierwszym odcinku zaplanowano na listopad 2018 roku. Całą trasą kierowcy przejadą w drugiej połowie 2019 roku.

Po 12 miesiącach od rozpoczęcia realizacji inwestycji wykonano znaczną część prac na odcinku „I”. Oczyszczono teren z drzew i roślinności, usunięto humus, zrealizowano wykop oraz nasyp, a także wykonano wymianę gruntów oraz stabilizację podłoża spoiwami hydraulicznymi oraz wzmocnienie podłoża materacami kamiennymi.

Konsorcjum zakończyło również przebudowę trzech Gazociągów Wysokiego Ciśnienia i większość kolizji istniejącego uzbrojenia podziemnego z budowaną autostradą. Ponadto ruszyła już budowa większości obiektów inżynierskich, a zaawansowanie prac przy budowie przepustów drogowych przekracza obecnie 50 proc.

W tej inwestycji na szczególną uwagę zasługuje nietypowe zabezpieczenie głębokiego wykopu w rejonie Międzynarodowego Portu Lotniczego „Katowice”. Wykop o długości 1625 m zostanie zabezpieczony szczelną przegrodą przeciwfiltracyjną o łącznej długości ok. 3,4 km. Przegroda odetnie wykop od napływu wód gruntowych z terenu lotniska. Takie działanie zagwarantuje niezmienność stosunków gruntowo-wodnych pod płytą postojową i drogą startową lotniska oraz zapewni jego prawidłowe funkcjonowanie.

Na odcinku „H”, od początku trwania kontraktu, wycięto 1700 drzew, wykarczowano 44,5 tys. pni, usunięto humus, zrealizowano wykop oraz nasyp, a także wykonano stabilizację podłoża spoiwami hydraulicznymi i wzmocnienie podłoża materacami kamiennymi. W dalszych miesiącach będą trwały prace przy budowie wodociągów i kanalizacji czterech obiektów mostowych i pięciu przepustów oraz przebudowie linii teletechnicznych.

Docelowo w ramach kontraktów powstaną dwa odcinki drogi klasy A o łącznej długości 32 km. Trasa będzie miała po dwa pasy w jedną stronę o szerokości 3,75 m każdy.

Autostrada A1 na odcinku Rząsawa – Pyrzowice o łącznej długości 56,9 km połączy zrealizowane już fragmenty autostrady A1 w wojewóztwie łódzkim i dalsze odcinki na północy kraju z miastami aglomeracji śląskiej, Portem Lotniczym Katowice w Pyrzowicach, a także odciąży Częstochowę z ciężkiego ruchu tranzytowego.

 

Źródło: edroga.pl/Strabag

praca dla kierowcy
UDOSTĘPNIJ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here