Mandaty w Polsce należą do jednych z najniższych w Europie. Tymczasem najwyższa kwota wymieniona w taryfikatorze, czyli 500 złotych, nie jest maksymalną karą finansową, jaka może spotkać kierowcę. Za niektóre wykroczenia policja może nałożyć grzywnę, a ta może być znacznie bardziej dotkliwa. Tym bardziej, że w życie wchodzi właśnie nowelizacja kodeksu wykroczeń, która podnosi kary za niektóre przewinienia.
Pierwsze dotyczy nieuprawnionego korzystania z kart postojowych dla osób niepełnosprawnych. Zgodnie z nowymi przepisami grzywna za takie wykroczenie może wynosić nawet 2 tys. złotych. Warto zaznaczyć, że nowe przepisy mają ukrócić proceder wykorzystywania kart przez osoby zupełnie zdrowe lub te, które ich nie potrzebują. Uprawnionymi do otrzymania kart parkingowych będą osoby o znacznym albo umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, mające znacznie ograniczone możliwości samodzielnego poruszania się.
Okres, na który wydawane będą karty parkingowe, zostanie skrócony do pięciu lat. Powstanie również Centralna Ewidencja Kart Parkingowych działająca w ramach CEPIK-u. W bazie tej znajdzie się również informacja o numerze PESEL posiadacza karty. Jeśli utraci ona ważność, zostanie zwrócona staroście lub jej posiadacz umrze, będzie usunięta z ewidencji.
Nowe przepisy wprowadzają też zmiany, pozwalające policji na nakładanie grzywien większej liczbie osób. Na utratę 3 tys. złotych narażeni są już nie tylko kierujący samochodami, ale też inni uczestnicy ruchu, którzy popełnią wykroczenie drogowe. Karę można nakładać również na pieszych i rowerzystów, jeśli do zdarzenia doszło na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub strefie ruchu.
Źródło: moto.wp.pl