Strona główna Aktualności Dnia Blokowanie numerów alarmowych surowo zabronione

Blokowanie numerów alarmowych surowo zabronione

336

Blokowanie numerów alarmowych umyślnie i w nieuzasadnionych przypadkach jest surowo zabronione. W szczególności chodzi o numery telefoniczne: 112, 997, 998 i 999. 

Blokowanie numerów alarmowych

Nowelizacja Kodeksu wykroczeń, która weszła w życie 19 listopada 2017 roku przewiduje za takie naruszenia: karę aresztu, ograniczenie wolności lub do 1,5 tys. zł grzywny. Znowelizowane przepisy kodeksu wykroczeń obowiązują od 19 listopada 2017 roku. Jak przypomina zgorzelecka policja, zgodnie z nowo obowiązującymi przepisami artykuł 66 kodeksu wykroczeń brzmi: 

Kto:

1) chcąc wywołać niepotrzebną czynność, fałszywą informacją lub w inny sposób wprowadza w błąd instytucję użyteczności publicznej albo organ ochrony bezpieczeństwa, porządku publicznego lub zdrowia,
2) umyślnie, bez uzasadnionej przyczyny, blokuje telefoniczny numer alarmowy, utrudniając prawidłowe funkcjonowanie centrum powiadamiania ratunkowego
— podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny do 1500 zł.

Cel ustawy

Celem ustawy jest zapewnienie społeczeństwu łatwiejszego i skutecznego dostępu do telefonicznych numerów alarmowych poprzez wprowadzenie wyraźnego zakazu bezzasadnego blokowania tych numerów. Głównie są to numery: 112, 984 (pogotowie rzeczne), 985 (ratownictwo morskie i górskie), 986 (straż miejska), 997, 998, 999.

Apel policji

Zgorzelecka policja przypomina, że numery alarmowe zostały stworzone z myślą o niesieniu pomocy. „Pamiętajmy, gdy zagrożone jest życie człowieka, liczy się każda sekunda! Nie marnujmy jej na żarty i fałszywe zgłoszenia. Korzystajmy z nich mądrze i rozważni” – czytamy na stronie http://www.zgorzelec.policja.gov.pl.

Oceń artykuł

SILNIK PRAWNYpraca dla kierowcy

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here