Strona główna Aktualności Dnia Brak dowodu rejestracyjnego i polisy nie będzie groził już mandatem?

Brak dowodu rejestracyjnego i polisy nie będzie groził już mandatem?

785
0
5/5 (1)

Brak dowodu rejestracyjnego i polisy nie będzie groził już mandatem? Sejm zatwierdził przepisy w tej sprawie. Zgodnie z nimi za brak dowodu rejestracyjnego i papierowej polisy OC kierowcy nie będą groziły już mandaty. Zmiany w tej kwestii będą możliwe po rozszerzeniu działalności systemu Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPIK 2.0.).

Brak dowodu rejestracyjnego i polisy nie będzie groził już mandatem?

Nowe przepisy dotyczyć będą tylko tych kierowców, których pojazdy zarejestrowane są w Polsce. Kierowca nie będzie miał obowiązku posiadania przy sobie dowodu rejestracyjnego oraz ubezpieczenia OC. Poruszając się samochodem, którego właścicielem jest ktoś inny, również jesteśmy zwolnieni z obowiązku posiadania przy sobie tych dokumentów. Weryfikacja tych dokumentów ma odbywać się poprzez służbowe komputery funkcjonariuszy w Centralnej Ewidencji Pojazdów. Z racji tego, że wprowadzenie nowych uregulowań, wymaga rozbudowy systemu CEPIK 2.0., na razie nie jest podany z góry termin wprowadzenia nowych rozwiązań.

„W projekcie zaproponowano także zmiany dotyczące Centralnej Ewidencji Pojazdów, które umożliwią wprowadzanie do niej danych o demontażu bezpośrednio przez stacje demontażu i zapewnią tym podmiotom dostęp do CEP w tym zakresie” – czytamy na stronie premier.gov.pl. Ponadto w projekcie ustawy o zmianie ustawy Prawo o ruchu drogowym oraz niektórych innych ustaw zaproponowano optymalizację działań związanych z wdrożeniem systemu CEPiK 2.0.:

  • „ujednolicenie danych gromadzonych w Centralnej Ewidencji Kierowców (CEK) z zakresem danych o osobach i jednostkach uczestniczących w nabywaniu uprawnień do kierowania, gromadzonych w lokalnych ewidencjach i rejestrach przez starostów, marszałków województw i wojewodów;
  • większą dostępność danych, m.in. przez wprowadzenie nowych możliwości pozyskiwania danych z Centralnej Ewidencji Kierowców do ponownego wykorzystania – za pomocą interfejsów wymiany danych – nieodpłatnie;
  • wprowadzenie przepisów umożliwiających migrację danych o ośrodkach szkolenia, jeśli chodzi o świadectwa kwalifikacji zawodowej” – informuje premier.gov.pl.

Oceń artykuł

Poprzedni artykułPrezydent podpisał ustawę wprowadzającą nowy typ umowy – robotnicy obrazili rolników
Następny artykułUtrudnienia na niemieckiej autostradzie i wzmożone kontrole w Hiszpanii – te informacje warto znać

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj