Strona główna Aktualności Dnia Co warto wiedzieć jeżdżąc przez Słowację. Wyposażenie samochodu osobowego

Co warto wiedzieć jeżdżąc przez Słowację. Wyposażenie samochodu osobowego [felieton]

5602
1
5/5 (4)

CO TRZEBA MIEĆ W AUCIE PODCZAS KONTROLI POLICYJNEJ

SŁOWACJA

Polacy (to my!) najczęściej przez Słowację jednak przejeżdżają niż do niej jeżdżą – nie doceniamy południowych sąsiadów, a przecież tam tyle pięknych zamków, miasteczek i plenerów w sam raz na tygodniowy urlop. Słowacja to kraj tranzytowy, wjeżdżamy w Chyżnym by wyjechać po kilku godzinach w Komarnym lub Hornie, jadąc w kierunku ciepłego Balatonu lub idealnego dla turystów Budapesztu.  Chcąc więc udać się samochodem na południe, w kierunku wspomnianych miejsc, lub chcąc odwiedzić kraje bałkańskie, należy zapoznać się z przepisami jakie będą Cię obowiązywać podczas pierwszego etapu zagranicznej przejażdżki.

Muszę przyznać Słowacy są rekordzistami pod kątem przepisów i wymaganych rzeczy, jakimi należy doładować samochód. To jak wyliczanka, która w naszym kraju nawet śmieszy. Ale! Bezpieczeństwa nigdy za dużo.

Tak więc pamiętaj, wjeżdżając na Słowacje przenigdy, ale to przenigdy nie przekraczaj wirtualnej granicy bez:

APTECZKA

To są dopiero cyrki. Kompletując apteczkę za pierwszym razem, przeszło nam przez myśl czy aby szybciej nie przejedziemy nad Balaton przez Czechy. Zobacz sam:

 1. gaza hydrofilna, składana sterylna 7,5 x 7,5 cm – 10 sztuk,
 2. roztwór dezynfekcyjny Ajatin – jodyna 50 ml – 1 szt.,
 3. ustnik do sztucznego oddychania – 1 szt.,
 4. folia izotermiczna – 1 szt.,
 5. chusta trójkątna – 2 szt.,
 6. rękawice ochronne (gumowe) jednorazowe – 1 para,
 7. chusta foliowa 20 x 20 cm – 1 szt.,
 8. plaster, szeroki 1,25 cm – 1 szt.,
 9. bandaż sterylny – 4 szt.,
 10. kompresy hydrofilne, sterylne 10 x 15 cm – 1 szt
 11. kompresy hydrofilne, sterylne 6 x 5 cm – 1 szt
 12. opaska gumowa 70 cm – 1 szt.,
 13. opaska elastyczna 6 x 4 cm – 1 szt.,
 14. plaster opatrunkowy 8 x 4 cm – 10 szt.,
 15. agrafki – 4 szt.,
 16. nożyce – 1 szt.,
 17. plastikowy pojemnik apteczki do transportu – 1 szt.

TRÓJKĄT OSTRZEGAWCZY

Sprawny oczywiście (sprawdź przed wyjazdem). Może to zabrzmi naiwnie, ale spróbuj też rozłożyć trójkąt – prawidłowo. W sytuacjach kiedy musisz zatrzymać samochód w niebezpiecznym miejscu, narzędzie to, powinno być ustawione sprawnie by nie powodować niepotrzebnego zagrożenia.

ZAPASOWE BEZPIECZNIKI

To wcale nie takie głupie, paczka bezpieczników w Polsce kosztuje od 4 do 20zł (wiem, ostatnio szukałem winowajcy braku świateł przednich, wymieniłem wszystkie bezpieczniki. Kto by się spodziewał, że żarówki reflektorów mogą się spalić jednocześnie)

CO TRZEBA MIEĆ W CZECHACH W SAMOCHODZIE PODCZAS KONTROLI POLICJI?

KOMPLET ZAPASOWYCH ŻARÓWEK

Oj tak! Przydatny gadżet nawet w Polsce. Po co szaleć, szukając stacji z taką żarówką która właśnie się spaliła, przepłacając do tego jeszcze kilkukrotnie, skoro można udać się do sieciówek typu Auchan, Carrefour lub innych i znaleźć odpowiedniki za śmieszne pieniądze. Dla mnie samochód ma jeździć, więc jakoś bardzo nie znam się na mechanice, jakże duże zdziwienie pojawiło się na mojej twarzy kiedy musiałem zaopatrzyć się w zestaw – tyle rodzajów, tyle oznaczeń. Pomijam już fakt, że wymiana niektórych z nich, graniczy z cudem.

Głównym kryterium podziału żarówek jest ich przeznaczenie, tzn. do jakiego podzespołu są stosowane. W ten sposób wyróżniamy żarówki reflektorów głównych, żarówki lamp kierunkowych, tylnych, bocznych, obrysowych i dodatkowych oraz żarówki lamp przeciwmgielnych (halogenów).

 1. Reflektory główne: H1, H2, H4, H7, H9, H11, H15, HB3, HB4 (halogenowe) D2S, D2R, D1R (ksenonowe)
 2. Lampy kierunkowe: P21W, PY21W, W5W, R5W
 3. Lampy tylne: P21W, P21/5W
 4. Lampy boczne: W5W, R5W
 5. Lampy obrysowe i dodatkowe: R5W, P21/5W, W5W, C5W
 6. Lampy przeciwmgielne (halogeny): H3, H4, H11, H15

PODNOŚNIK SAMOCHODOWY ORAZ KLUCZ DO DEMONTAŻU KÓŁ

Z tym chyba nie ma problemu, praktycznie każdy samochód jest wyposażony w taki bajer. Inna bajka, żeby wiedzieć gdzie konkretnie należy umocować podnośnik, zapoznając się wcześniej z sposobem jego używania. Przecież na kursie nikt nie pokazał jak wymienić koło?!

KOŁO ZAPASOWE

Nie bez przyczyny dodajemy koło jako osobną kategorię poza tą wyżej, chociaż sprawa dotyczy tego samego wydarzenia. Przed wyjazdem sprawdź, czy aby Twoje koło nadaje się do wymiany. Przekonałem się już nie raz, że koło nieużywane może po prostu stracić na wartości – uszczuplając się o utratę powietrza. Jednak na tą sytuację zawsze jest rozwiązanie – sprzęt którego o dziwo nie wymagają Słowacy – pompka nożna. Tylko proszę Cię, naoliw wcześniej mechanizmy, by nie budzić tubylców w środku nocy.

LINA HOLOWNICZA

Niestety pleciony sznur nie wystarczy. Atestowana linka elastyczna to odpowiedni wybór i najlepiej w łatwo dostępnym miejscu. By przymocować linę musisz odnaleźć odpowiedni hak, w nowszych samochodach znajdziesz go w zestawie z kluczem do wymiany kół.

KAMIZELKI ODBLASKOWE DLA KIEROWCY I PASAŻERA W KABINIE

W przypadku kamizelek, zakładam że już je posiadasz, w końcu i w Polsce wymaga się dodatkowej garderoby w samochodach, na wypadek niezamierzonego postoju na drodze. Nie ma znaczenia skąd masz kamizelkę i czy są na niej jakieś napisy, ja akurat mam z Śląskich FotoDay’ów  – najważniejsze by były odblaskowe.

I jeszcze jedno…

OPŁATY

Przyzwyczaiłem się już do faktu, że wybierając się gdziekolwiek samochodem należy ponieść dodatkowe koszty poza napełnianiem baku. Musisz więc pamiętać, że autostrady i drogi szybkiego ruchu są płatne. Nawet jeżeli nie zamierzasz przemieszczać się w ten sposób to i tak trafisz na kilka odcinków, za które opłatę poniesiesz. Dlatego na granicy zaopatrz się w Winiety, które są łatwo dostępne na stacjach benzynowych lub w specjalnie do tego przeznaczonych budkach.

Najtańsza winieta dla samochodów osobowych do 3,5 tony na Słowacji kosztuje 10 euro i obowiązuje 10 dni wraz z dniem wykupu winiety. Oprócz niej możemy również zakupić winietę 30 dniową za 14 euro

Mimo tych wszystkich przeciwności, nie warto ryzykować. Zasłyszałem już o legendach mandatowych od 50 do 500 Euro płatnych… na miejscu. Aha i nie przekraczaj prędkości!

 

Autor: Mateusz Nowak

 

Źródło: PodróżowaćNajlepiej.pl 

Wpis realizowany w ramach cyklu #PodróżowaćNajlepiej „Wakacje u sąsiadów – jak się przygotować do podróży”Niektóre formy mogą się powtarzać.

 

 

Oceń artykuł

Poprzedni artykułBędzie łatwiej dojechać do DK-11
Następny artykułNa remontowanym odcinku A4 wznowiono ruch na dwóch pasach
Pasjonat historii i podróży krótkoterminowych, bloger w PodrozowacNajlepiej.pl. Project Manager w VTS Project Sp. z o. o.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj