Strona główna Aktualności Dnia Dochody z viaTOLL to 3,3 mld zł

Dochody z viaTOLL to 3,3 mld zł

144
UDOSTĘPNIJ
Highway transportation with cars and Truck

Od początku działania, czyli od 2011 roku do 20 czerwca 2016 r. rzeczywiste wpływy z systemu viaTOLL wyniosły 3,3 mld zł – poinformowała Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad. To pieniądze, które zasilają fundusz na budowę dróg.

W tym czasie 2,9 mld zł trafiło do operatora celem pokrycia kosztów budowy i eksploatacji systemu.

W październiku tego roku nastąpi kolejne rozszerzenie systemu viaTOLL. Sieć powiększy się o kolejne 150 km.


ViaTOLL jako system elektronicznego poboru opłat obowiązuje na wybranych odcinkach dróg zarządzanych przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad. Opłata dotyczy pojazdów o DMC powyżej 3,5 tony oraz autobusów, niezależnie od dopuszczalnej masy całkowitej.

– To opłata akceptowalna – stwierdził podczas Kongresu Infrastruktury Polskiej wiceminister Infrastruktury i Budownictwa Jerzy Szmit, informując o planach na kolejne rozszerzenie systemu. Jak mówił, do użytku oddawane są nowe drogi, jakość oferowanej usługi się poprawia, więc mimo że opłata stanowi pewne obciążenie firm transportowych, nie budzi ona sprzeciwu użytków.


Jesienią przyszłego roku kończy się umowa z obecnym operatorem systemu – firmą Kapsch. W najbliższym czasie rząd będzie musiał podjąć decyzję, czy pozostajemy przy obecnym systemie (jego właścicielem jest Skarb Państwa), czy też wprowadzone zostanie nowe rozwiązanie. Resort infrastruktury zamierza powiązać tą decyzję z pomysłem na jednolity pobór opłat, który obowiązywałby także na wszystkich płatnych autostradach.


Źródło: rynekinfrastruktury.pl

praca dla kierowcy