Strona główna Aktualności Dnia Dokumenty przewozowe podczas kabotażu w Niemczech

Dokumenty przewozowe podczas kabotażu w Niemczech

4957
0
5/5 (10)

Nadzór prawny i merytoryczny: Dr Mariusz Miąsko Prezes Kancelarii Prawnej Viggen sp.j.

Dokumenty przewozowe podczas kabotażu w Niemczech. Zdecydowana większość polskich przewoźników międzynarodowych wykonuje przewozy kabotażowe w Niemczech, czyli przewozów wewnątrz kraju przyjmującego, w którym znajduje się miejsce odbioru i dostawy, a nie jest państwem, które wydało licencję wspólnotową. Jest to naturalne, gdyż nasz zachodni sąsiad posiada bardzo mocną gospodarkę oraz bardzo łatwo jest zrobić kabotaż np. w trakcie powrotu z krajów Beneluxu, czy Francji. Często jednak przewoźnicy są nieświadomi pułapek, które nakłada na nich ustawodawstwo niemieckie w dziedzinie obowiązku przechowania dokumentów przewozowych.

Dokumenty przewozowe podczas kabotażu w Niemczech – zasady wykonywania przewozów kabotażowych

Wedle art. 8 ust. 2 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) 1072/2009 z dnia 21 października 2009 dotyczącego wspólnych zasad dostępu do rynku międzynarodowych przewozów drogowych unijny przewoźnik może wykonać do trzech przewozów kabotażowych w ciągu 7 dni od daty rozładunku podczas wykonywania transportu międzynarodowego z rozładunkiem w państwie przyjmującym. Sytuacja odnosi się do następującej sytuacji:

Polski przewoźnik wracając z Francji wykonał przewóz międzynarodowy ze Strasburga (FR) do Dortmundu (DE), gdzie rozładował towar dn. 27.08.2018 r. Po czym wykonał dn. 28-29.08.2018 pierwszy przewóz kabotażowy z Dormtundu do Monachium. Później odbył regularny odpoczynek tygodniowy więc w trasę wyruszył dopiero 31.08.2018. Drugi przewóz kabotażowy odbył się na trasie Monachium – Norymberga tego dnia. Po nim przewoźnik wykonał transport z Drezna do Berlina dn. 1.09.2018 r. By wyrobić się w 7 dniach kierowca musiał wykonać transport międzynarodowy. Spedytor znalazł mu ofertę dn. 2.09.2018 r. z Poczdamu do Gorzowa Wielkopolskiego.

https://jazdaprawna.pl/nowosci-prawne-w-transporcie-nasza-wiedza-gwarancja-twojego-sukcesu-3/

Zupełnie inna sytuacja ma miejsce, gdy przewoźnik podjeżdża „na pusto” bez towaru na załadunek w kraju przyjmującym. Wtedy przewoźnik ma prawo do wykonania jednego przewozu kabotażowego w ciągu trzech dni. Przykładowo:

Polski przewoźnik stoi na tygodniowym odpoczynku w okolicach Metz (FR) przy granicy z Niemcami. Spedytor znalazł mu ofertę  z załadunkiem w przygranicznym niemieckim mieście Saarbrücken. Po południu 27.08.2018 r. został załadowany. Miejscem rozładunku dn. 29.08.2018 r. był Lipsk. Po czym od 30.08.2018 r. nie mógł już wykonywać przewozów kabotażowych więc spedytor załatwił mu transport z Görlitz do Krakowa.

Obowiązek posiadania dokumentów przewozowych w związku z wykonywaniem przewozów kabotażowych

Przewoźnik musi mieć przy sobie dokumenty przewozowe, by udowodnić, że wykonywał przewozy w kraju przyjmującym. Powinny one zawierać wedle art. 8 ust. 3 akapit 2 rozporządzenia 1072/2009 następujące dane:

a) nazwę, adres i podpis nadawcy;

b) nazwę, adres i podpis przewoźnika;

c) nazwę i adres odbiorcy, jak również po dokonaniu dostawy – jego podpis oraz datę dostawy rzeczy;

d) miejsce i datę odbioru rzeczy oraz miejsce ich przeznaczenia;

e) nazwę będącą w powszechnym użyciu określającą charakter rzeczy oraz metodę pakowania, a także, w przypadku rzeczy niebezpiecznych, ich ogólnie przyjętą nazwę oraz liczbę opakowań i ich specjalne oznaczenia oraz numery;

f) masę brutto rzeczy lub ich ilość określoną w inny sposób;

g) numery rejestracyjne pojazdu silnikowego i przyczepy.

Osobom na co dzień zajmującym się transportem rzuca się na pewno w oczy treść lit g). Otóż nie chodzi tu tylko o przyczepę, ale również o naczepę. Z pewnością jest to błąd w tłumaczeniu aktu prawnego. Powyższe dane są najczęściej zamieszczane w liście przewozowym, w umowie przewozu, zleceniu transportowym bądź w Lieferscheinie, bądź Begleitpapier. Należy je posiadać przy sobie wykonując przewozy w Niemczech. Oprócz tego wedle §6 GüKG należy mieć przy sobie licencję transportową na przewozy wspólnotowe, wypis z licencji oraz dowód ubezpieczenia OCP na kabotaż w Niemczech, dowód rejestracyjny wraz z przybitym przeglądem technicznym pojazdu. Ponadto bardzo ważnym jest posiadanie tych dokumentów w wersji papierowej w pojeździe. Niemiecka ustawa Güterkraftverkehrsgesetz (GüKG) nie wspomina co prawda o formie, w jakiej powinny być przechowane dokumenty, a nawet strona niemieckiego ministerstwa infrastruktury mówi o tym, że mogą być one w wersji elektronicznej (https://www.bmvi.de/DE/Themen/Mobilitaet/Gueterverkehr-Logistik/Kabotage/kabotage.html). Jednakże mimo tego BAG nakłada kary na polskich przewoźników za brak tych dokumentów w papierowej wersji. Ponadto kolejnym dość absurdalnym wymogiem jest zakaz przechowywania dokumentacji w folii. Za to też polski przewoźnik otrzymał karę w momencie, gdy kontrolerzy BAG nie znaleźli innych powodów do nałożenia kary pieniężnej.

 

O czym należy pamiętać przy przewozach kabotażowych?

Reasumując, wykonywanie przewozów kabotażowych w Niemczech może sprawiać problemy jeśli nie posiada się dokumentów przewozowych. Należy pamiętać o dozwolonej częstotliwości wykonywania przewozów kabotażowych, obowiązku przechowania dokumentów oraz o sposobie przechowania dokumentów. Wtedy można powiedzieć o prawidłowo wykonanym kabotażu bez zagrożenia karą pieniężną za wykonywanie kabotażu bez zezwolenia oraz kary za nieposiadanie dokumentacji w pojeździe.

 

Kancelaria Prawna Viggen sp.j.

 

 

 

 

 Czytaj także:

 

 

 

Niniejszy dokument podlega ochronie prawnej na mocy ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych (ustawa z dnia 4 lutego 1994 r., Dz. U. 06.90.631 z późn. zm.)

Oceń artykuł

Poprzedni artykułW tym kraju chcą zmniejszyć limit prędkości na drogach
Następny artykułOddano odcinek S3

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj