Strona główna Aktualności Dnia e-TOLL. Propozycja obniżenia opłat o 25% w okresie przejściowym

e-TOLL. Propozycja obniżenia opłat o 25% w okresie przejściowym

511
0
5/5 (3)

W trakcie posiedzenia Komisji Finansów Publicznych i pierwszego czytania rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy o funduszach inwestycyjnych i zarządzaniu alternatywnymi funduszami inwestycyjnymi oraz ustawy o obrocie instrumentami finansowymi (druk nr 1358), zostały zgłoszone poprawki wprowadzające kolejne ułatwienia dla przewoźników.

Proponuje się, aby w okresie przejściowym (do 30 września) w systemie e-TOLL obniżone zostały o 25% stawki opłaty za przejazd autostradą i opłaty elektronicznej, względem obecnie obowiązujących.

Postulat przewoźników dotyczący ograniczenia skutków ewentualnych awarii urządzenia geolokalizacyjnego został już zrealizowany. Zgodnie z nowymi wytycznymi, użytkownicy będą mogli opłacić przejazd bez przekazywania danych do systemu i kontynuować go bez urządzenia GPS. W wyjątkowych sytuacjach, np. przewozu żywego towaru, będzie możliwa kontynuacja przejazdu bez konieczności zjechania z drogi płatnej np. najbliższy parking, a następnie opłacenie przejazdu w ciągu 3 dni od jego zakończenia.

Przypominamy również, że przepisy wprowadzające ulgę na zakup urządzeń OBU/ZSL obowiązują od 29 czerwca 2021 r.

Przewoźnik może może odliczyć od dochodu poniesione w 2021 r. koszty nabycia urządzeń OBU/ZSL (zakup, leasing) i ich utrzymania np. kosztów abonamentu. Wysokość odliczenia będzie uzależniona od liczby posiadanych urządzeń OBU/ZSL. Maksymalna wysokość ulgi to 500 zł (netto) na każdy pojazd podatnika, który w 2021 r. dokonał przejazdu i zapłacił za niego elektronicznie.

Szefowa Krajowej Administracji Skarbowej Magdalena Rzeczkowska apeluje, aby nie zwlekać z rejestracją w e-TOLL, na ostatnią chwilę, tuż przed datą graniczną, gdyż nie przewiduje się wydłużenia okresu przejściowego. Dotychczasowy system dla samochodów ciężkich, viaTOLL, zostanie wygaszony planowo 30 września 2021 r.

https://etoll.gov.pl/

Oceń artykuł

Poprzedni artykułBułgaria zamknęła niektóre przejścia graniczne. Nowe zasady wjazdu
Następny artykułNiemieckie MSZ: Hiszpania i Holandia ponownie jako obszary o wysokiej zachorowalności
Specjalista w zakresie dokumentacji w Kancelarii Prawnej Viggen. Helpdesk i operator aplikacji VTS do rozliczania czasu pracy i wynagrodzeń kierowców. Masz pytania do artykułu? Skontaktuj się ze mną: ak@viggen.pl, ak@vtsproject.pl, tel. +786 137 850

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj