Strona główna Aktualności Dnia E-zwolnienia – sprawdź od kiedy zaczną obowiązywać

E-zwolnienia – sprawdź od kiedy zaczną obowiązywać

2272
0
5/5 (7)

Senat przyjął uchwaloną przez Sejm ustawę wydłużającą okres dwutorowego wystawiania zwolnień lekarskich. Oznacza to, że e-zwolnienia jako jedyna forma zaświadczeń o niezdolności do pracy będą obowiązywały od 1 grudnia br.

E-zwolnienia – sprawdź od kiedy zaczną obowiązywać

Celem wprowadzenia niniejszych zmian jest usprawnienie i uproszczenie czynności związanych z wystawianiem zaświadczeń. W okresie przejściowym istniała możliwość wystawiania zaświadczeń w wersji papierowej oraz nowej – elektronicznej. Jak informuje Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, od 1 grudnia 2017 r. ZUS udostępnił nieodpłatnie lekarzom możliwość certyfikowania, czyli podpisywania elektronicznego zaświadczeń lekarskich specjalnie wygenerowanym certyfikatem ZUS. Dla lekarzy zorganizowane zostały szkolenia. ZUS współpracował z producentami aplikacji gabinetowych, której przebudowa umożliwiała korzystanie z elektronicznej wersji zwolnień lekarskich.

Jak działa e-zwolnienie?

E-zwolnienie wystawione przez lekarza trafia do systemu ZUS. Dzięki temu, każdy pracodawca, która posiada profil na Platformie Usług Elektronicznych będzie miał od razu informację o zwolnieniu wystawionym swojemu pracownikowi. Przy tradycyjnej formie zwolnienia konieczne było dostarczenie go pracodawcy w terminie 7 dni od wystawienia.

Uchwała trafi do podpisu Prezydenta.

*Przypominamy, że w branży transportowej o zwolnienie lekarskie mogą ubiegać się osoby wykonujące pracę na podstawie umowy o pracę, umowy agencyjnej lub zlecenia albo innej o świadczenie usług, do której zgodnie z Kodeksem cywilnym stosuje się przepisy dotyczące zlecenia.

Oceń artykuł

Poprzedni artykułSzwajcaria bez zakazu kabotażu?
Następny artykułCałą dobę za kierownicą

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj