Strona główna Aktualności Dnia GDDKiA wyznaczy trasy dojazdu na ŚDM

GDDKiA wyznaczy trasy dojazdu na ŚDM

876
0
No Ratings Information Message

Generalny Dyrektor Dróg Krajowych i Autostrad ustali wykaz dróg, które pozwolą na sprawne przemieszczanie się uczestnikom Światowych Dni Młodzieży.

Konieczność przygotowania rekomendowanych tras wynika z projektu ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z organizacją wizyty Jego Świątobliwości Papieża Franciszka w Rzeczypospolitej Polskiej oraz Światowych Dni Młodzieży. Projekt został zaakceptowany przez Radę Ministrów.


W myśl przygotowywanych przepisów, Generalny Dyrektor Dróg Krajowych i autostrad będzie też monitorował utrudnienia na drogach krajowych, w tym problemy, które będą wynikały ze wzmożonego ruchu pojazdów w związku z uroczystością. Wykaz rekomendowanych dróg GDDKiA będzie podawała do publicznej wiadomości. Informacje na temat utrudnień trzeba będzie natomiast śledzić na stronie internetowej zarządcy.


Przyjęta przez rząd specjalna ustawa ma usprawnić organizację lipcowej wizyty papieża oraz ŚDM. W przypadku tej imprezy, która ma charakter religijny, nie można zastosować przepisów ustawy o bezpieczeństwie imprez masowych, stąd konieczność przygotowania odrębnych przepisów.

PLK skoordynuje dojazdy koleją


Zgodnie z przyjętymi przez rząd przepisami, za koordynację transportu kolejowego w czasie Światowych Dni Młodzieży będą odpowiadać PKP Polskie Linie Kolejowe. Do końca maja zarządca infrastruktury kolejowej będzie przyjmował wnioski o przewóz okazjonalny dla uczestników ŚDM.
Przygotowywane przepisy pozwalają na dokonanie zmian w rozkładzie jazdy pociągów, pod warunkiem podania ich do publicznej wiadomości nie później niż 14 dni przed ich wprowadzeniem. Zastrzeżono, że zmiany w rozkładzie jazdy pociągów będzie można wprowadzać nie częściej niż dwa razy w miesiącu.

SOK przeszuka bagaż


Specjalna ustawa wskazuje także uprawnienia innych służb, które będą zaangażowane w organizację tego wydarzenia, w tym policji, straży granicznej, a także Straży Ochrony Kolei, która w razie potrzeby będzie mogła przeszukać bagaż podróżnych. Prawo to będzie przysługiwało SOK w czasie między 18 lipca a 2 sierpnia 2016 r.
W organizacji lipcowych wydarzeń religijnych, zgodnie z projektem ustawy, będzie mógł pomóc minister obrony narodowej. Może to być wsparcie m.in. w zakresie infrastruktury, logistyki, transportu, łączności, bezpieczeństwa.
Organizatorem Światowych Dni Młodzieży jest Archidiecezja Krakowska.

 

Źródło: rynekinfrastruktury.pl

Oceń artykuł

Poprzedni artykułRuszyła rejestracja do systemu poboru opłat za przejazd drogami w Belgii
Następny artykułLitwa: na granicy z Łotwą czasowo wznowiono kontrole

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj