Strona główna Aktualności Dnia ITD: po drogach wciąż jeżdżą przeładowane busy

ITD: po drogach wciąż jeżdżą przeładowane busy

933
0
No Ratings Information Message

Inspektorzy drogowi podczas wtorkowych kontroli zatrzymali m.in. autobus wiozący 82 dzieci, choć miał dwa razy mniej miejsc, 16-osobowy bus przewoził 21 osób. Jak twierdzi inspekcja, przeładowane pojazdy to wciąż na polskich drogach codzienność. Jak powiedział we wtorek PAP rzecznik Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego Alvin Gajadhur, takie przypadki są częste. Nie zmienił tego tragiczny wypadek, do jakiego doszło w październiku ub.roku w Nowym Mieście nad Pilicą w Mazowieckiem. Nieprzystosowany do przewozu dużej liczby osób volkswagen transporter zderzył się wtedy czołowo z ciężarowym volvo. Wszyscy jadący transporterem zginęli.
Wypadek ten wywołał dyskusję na temat warunków, w jakich przewożeni są pasażerowie. Kilka miesięcy po wypadku świadomość kierowców w sprawach bezpieczeństwa jest może większa, ale wciąż niedostateczna – uważa rzecznik.
We wtorek inspektorzy Wojewódzkiego Inspektoratu Transportu Drogowego w Krakowie, z oddziału w Nowym Targu, zatrzymali do kontroli drogowej autobus przewożący dzieci do szkoły w Klikuszowej. Jak powiedział PAP Gajadhur, inspektorzy ustalili, że w pojeździe przewożono 82 dzieci, choć ta liczba przekraczała dwukrotnie liczbę miejsc określonych w dowodzie rejestracyjnym pojazdu. „Kierowca został ukarany mandatem karnym w wysokości 500 zł. Ponadto ze względu na wycieki płynów eksploatacyjnych, brak oznaczenia wyjść ewakuacyjnych oraz korozję nadwozia i podwozia, zatrzymano dowód rejestracyjny i zakazano dalszej jazdy” – poinformował rzecznik.
„To przykład skrajnej nieodpowiedzialności” – powiedział, dodając, że nie pamięta aż tak przeładowanego autobusu. W skrajnych przypadkach pojazdem jechało kilka, kilkanaście osób więcej niż powinno.

We wtorek inspektorzy Wojewódzkiego Inspektoratu Transportu Drogowego w Szczecinie skontrolowali trzy pojazdy obsługujące regularne linie na drodze krajowej nr 11. Sprawdzali głównie stan techniczny pojazdów oraz liczbę przewożonych osób. We wszystkich przypadkach stwierdzono nieprawidłowości. Na dwóch kierujących pojazdami nałożono mandaty karne za przewóz osób w liczbie przekraczającej liczbę osób wskazaną w dowodzie rejestracyjnym. W jedynym pojeździe przewożono aż 21 osób zamiast 16. Kierowcę ukarano mandatem karnym w wys. 500 zł – powiedział rzecznik.

Dodał, że inne kontrole przeprowadzone we wtorek w okolicach Nowego Targu, które objęły dziewięć busów, aż w czterech przypadkach wykazały, że pojazdami jechało zbyt wiele osób.

źródło:  Wiadomości24

Oceń artykuł

Poprzedni artykułDeklaracja na podatek od środków transportowych
Następny artykułPrawie 250 uczestników na konferencji poświęconej zmianom w prawie transportowym w 2011 roku