Strona główna Aktualności Dnia Jaka kara za przeładowanie pojazdu?

Jaka kara za przeładowanie pojazdu?

7947
0
5/5 (2)

Jaka kara za przeładowanie pojazdu? Przekonał się o tym kierowca czteroosiowej wywrotki, którego zatrzymali dolnośląscy inspektorzy Inspekcji Transportu Drogowego. Pojazd przeładowany był o ponad 6 ton. Dodatki przewożony ładunek nie był zabezpieczony 

Jaka kara za przeładowanie pojazdu?

Kontrola odbyła się 15 stycznia 2018 r. Funkcjonariusze prowadzili kontrole na ulicach Wrocławia, których celem była eliminacja z ruchu przeładowanych pojazdów. Inspektorzy poruszali się nieoznakowanym radiowozem. Z powodu przewozu ładunku bez odpowiedniego zabezpieczenia, funkcjonariusze zatrzymali pojazd do kontroli. Podczas kontroli okazało się, że pojazd jest prawdopodobnie przeładowany. W celu weryfikacji podejrzeń inspektorów, skierowano pojazd na pobliski punt ważenia przy ul. Żmigrodzkiej we Wrocławiu. Kontrola wagi potwierdziła przypuszczenia inspektorów. Pojazd był przeładowany o ponad 6 ton. Jak informuje GITD, rzeczywista masa całkowita kontrolowanej wywrotki wyniosła aż 38,4 tony. Dopuszczalna masa całkowita tego pojazdu wynosi 32 ton. „Inspektorzy stwierdzili również przekroczenie dopuszczalnego nacisku osi wielokrotnej (podwójnej) wynoszącej maksymalnie 19 ton o wartość 4,85 tony, co stanowiło przekroczenie dopuszczalnego parametru o 25,52 procent” – czytamy na stronie gitd.gov.pl.

 

To jednak nie jedyne naruszenia, jakie zanotowano na koncie zatrzymanego. Pojazd był w złym stanie technicznym, a inspektorzy stwierdzili ponadto liczne naruszenia przepisów ustawy o transporcie drogowym.

Kary

Na kierującego nałożono mandaty karne na łączną kwotę 800 zł. Wobec przewoźnika drogowego wszczęto postępowanie administracyjne, której jest zagrożone karą pieniężną w wysokości 15 000 zł. Jednocześnie popełnione naruszenie w związku z przeładowaniem pojazdu stanowi naruszenie przepisów załącznika nr 1 do Rozporządzenia Komisji (UE) 2016/403 z dnia 18 marca 2016 r. Klasyfikuje się ono do grupy naruszeń przepisów dyrektywy Rady 96/53/WE. W związku z powyższym wszczęte postępowanie wobec przewoźnika może zakończyć się utratą dobrej reputacji. Informujemy, że Kancelaria Prawna Viggen sp.j. prowadzi już kilka spraw o cofnięcie uprawnień z naruszeń systemu K.R.E.P.T.D. Jeśli potrzebują Państwo porady eksperta w tym zakresie proszę dzwonić pod numer: (12) 637 24 57.

Oceń artykuł

Poprzedni artykułBędzie budowa drogi ekspresowej S11
Następny artykułJazda bez uprawnień – czy firma utraci licencję?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj