Strona główna Aktualności Dnia Jest decyzja ws. tunelu w Świnoujściu

Jest decyzja ws. tunelu w Świnoujściu

198
UDOSTĘPNIJ

Mieszkańcy miasta i turyści czekali na to od lat. W Świnoujściu podpisana została umowa na dofinansowanie budowy tunelu pod Świną, czyli połączenia komunikacyjnego pomiędzy wyspami Uznam i Wolin. Według planów drogowe połączenie pomiędzy wyspami ma powstać do końca 2021 roku, a jego częścią będzie tunel o długości 1,76 km.

Zachodnia część miasta, która położona jest na wyspie Uznam obecnie nie ma drogowego połączenia zresztą Polski. Zamieszkuje ją ok. 80% populacji Świnoujścia. W tym rejonie znajduje się centrum miasta, do którego, aby dostać się konieczna jest od strony wschodniej przeprawa promowa. Pomiędzy Uznam i Wolin funkcjonują dwie przeprawy promowe – Warszów i Centrum. Średnio kursują one co 20 minut. Po wschodniej części cieśniny znajduje się m.in. dworzec PKP.

Dofinansowanie na budowę tunelu pod Świną pochodzi z konkursu w Programie Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020. Weryfikację złożonych wniosków o wsparcie finansowe przeprowadziło Centrum Unijnych Projektów Transportowych. Wartość inwestycji to ponad 912 mln zł, a dofinansowania unijnego – ponad 775 mln. Ostateczne zatwierdzenie wartości dofinansowania ma wydać Komisja Europejska.

praca dla kierowcy

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here