Strona główna Aktualności Dnia Kierowco! Te informacje koniecznie musisz przeczytać!

Kierowco! Te informacje koniecznie musisz przeczytać!

2070
0
No Ratings Information Message

1 czerwca 2017 roku weszła w życie nowelizacja Kodeksu karnego, zaostrzająca kary dla kierowców. Podwyższenie kar za spowodowanie wypadku w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego to tylko jedna ze zmian.

Zostają podwyższone kary za spowodowanie wypadku w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego, którego następstwem jest śmierć innej osoby lub jej ciężki uszczerbek na zdrowiu. Wcześniej kara za to wynosiła od 9 miesięcy do 8 lat więzienia. Dolna granica zagrożenia karą została podniesiona do 2 lat więzienia. Wyrok nie będzie mógł być wydany w zawieszeniu.
Jeśli kierowca na podstawie decyzji administracyjnej straci prawo jazdy np. na okres trzech miesięcy za przekroczenie prędkości w obszarze zabudowanym o ponad 50 km/h, a mimo to dalej prowadziłby pojazdy i w tym czasie został zatrzymany do kontroli, mógłby zostać orzeczony wobec niego zgodnie z nowymi przepisami sądowy zakaz prowadzenia pojazdów, nawet na kilka lat.
Ucieczka przed policją
Dotychczas ucieczka przed policją czy inna służbą posiadającą uprawnienia do kontroli ruchu drogowego, jeśli nie naraża konkretnej osoby na niebezpieczeństwo utraty życia lub ciężkiego uszczerbku na zdrowiu, nie kończy się wypadkiem, ani nie powoduje bezpośredniego zagrożenia katastrofą, traktowana była jak wykroczenie. Groziła za nie grzywna do 5 tys. zł lub kara aresztu do 30 dni.
Zmiany zakładają karę do 5 lat pozbawienia wolności za niedostosowanie się do polecenia zatrzymania pojazdu przez funkcjonariusza uprawnionego do kontroli ruchu drogowego wydawanego przy użyciu sygnałów dźwiękowych i świetlnych.
Sądy otrzymają dodatkowe informacje
Sądy wydając wyroki w sprawach o przestępstwa przeciwko bezpieczeństwu w ruchu drogowym, będą musiały zostać poinformowane o wszystkich przestępstwach i wykroczeniach kierowców z centralnej ewidencji kierowców oraz z ewidencji kierowców naruszających przepisy drogowe. Dotychczas sądy, orzekając w sprawie przestępstw drogowych, nie mają informacji czy dana osoba popełniała wcześniej wykroczenia drogowe.
Kiedy przedawnią się wykroczenia?
Zmiany w prawie wprowadzają wydłużenie terminu przedawnienia wykroczeń. Wszystko po to, aby karalność czynów nie przedawniła się zbyt szybko. Dotychczas zgodnie z art. 45 par. 1 kw., karalność takich czynów ustawała jeżeli od czasu jego popełnienia upłynął rok. Jeśli jednak podczas tego roku Policja, Straż Miejska albo Inspekcja Transportu Drogowego rozpoczną postępowanie, wówczas termin przedawnienia wydłużał się o kolejny rok (od momentu popełnienia czynu a nie wszczęcia postępowania).
Tym samym im później wszczęto postępowanie, tym mniejsza szansa na przeprowadzenie postępowania i prawomocne zakończenie procesu przed przedawnieniem. Jeśli w pierwszej instancji osoba została skazana, ale złożyła apelację, to jeśli przed rozpatrzeniem tej apelacji upłynął termin przedawnienia, sąd i tak musiał uchylić wyrok skazujący i umorzyć postępowanie nawet gdyby skazany wycofał apelację.
Prawo zmienia się tak, aby organy miał więcej czasu na skuteczne wymierzenie sprawiedliwości osobom popełniającym wykroczenia drogowe. Często są to sprawy skomplikowane, a czas postępowania wydłuża powoływanie biegłych. W myśl nowych przepisów, czyny w sprawach w których wszczęto postępowanie będą się przedawniać dopiero po trzech latach od momentu złamania prawa. Służby nadal będą miały rok na zainicjowanie postępowania. Jeśli w tym czasie tego nie dokonają, kierowca nie będzie mógł zostać pociągnięty do odpowiedzialności.

Rutynowe badanie alkomatem
W Prawie o ruchu drogowym znalazła się uszczegółowiona regulacja dotycząca poddawania kierujących pojazdami (lub innych osób, w stosunku do których zachodzi uzasadnione podejrzenie, że mogły kierować pojazdem) rutynowemu badaniu w celu ustalenia zawartości w organizmie alkoholu lub obecności środka działającego podobnie do alkoholu, np. narkotyków lub dopalaczy.

Źródło: motofakty.pl

Oceń artykuł

Poprzedni artykułKoniec przerwy technicznej viaTOLL
Następny artykułCo z abonamentem RTV w samochodach?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj