Strona główna Aktualności Dnia Kolejne zmiany w ustawie o podatku VAT. Tym razem nie odliczymy VAT...

Kolejne zmiany w ustawie o podatku VAT. Tym razem nie odliczymy VAT od zakupu paliwa?

114
UDOSTĘPNIJ

tankowanieO wycofanie zmian odbierających przedsiębiorcom prawo odliczania podatku VAT od zakupu paliwa do 30 czerwca 2015 r. zaapelował w czwartek do rządu Łukasz Gibała (Twój Ruch). Poseł zaznaczył, że takie zmiany rząd proponuje w projekcie noweli ustawy o podatku od towarów i usług – poinformował portal wp.pl.

Poseł Twojego Ruchu na konferencji prasowej w Sejmie mówił, że rządowy projekt to złamanie obietnic danych przedsiębiorcom. Dodał, że projekt łamie także prawo unijne, co może wiązać się z nałożeniem na Polskę kar finansowych. Gibała wyjaśnił, że chodzi o zapis dający możliwość przedsiębiorcom w krajach unijnych odliczania 100 proc. podatku przy zakupie samochodów i paliwa. Podkreślił, że Polska wystąpiła o odstępstwo stosowania tych zapisów, by przedsiębiorcy mogli odliczać jedynie 50 proc. VAT, na co w grudniu ub. roku otrzymała zgodę Komisji Europejskiej. Zaznaczył, że w rządowym projekcie nowelizacji ustawy o podatku VAT, którym wkrótce ma się zająć Rada Ministrów, zaproponowano, aby przedsiębiorcy do czerwca 2015 r. nie mogli w ogóle odliczać VAT-u od zakupu paliw. – Apeluję do rządu, by wycofał się z tych zmian – podkreślił Gibała. Dodał, że rozwiązanie to stawia polskich przedsiębiorców w gorszej sytuacji w porównaniu do unijnych.

Pełne odliczenie VAT ma przysługiwać tylko w odniesieniu do wydatków związanych z pojazdami wykorzystywanymi przez podatnika wyłącznie do działalności gospodarczej. MF chce też, by – ze względu na niekorzystne skutki dla budżetu planowanych zmian – możliwość odliczania 50 proc. kwoty VAT od paliw kupowanych do napędu pojazdów wykorzystywanych do działalności gospodarczej i do celów prywatnych, została zawieszona do 30 czerwca 2015 r. Do tego czasu obowiązywałyby dotychczasowe rozwiązania w tym zakresie. Okres przejściowy nie dotyczyłby wydatków na paliwa do samochodów, które są wykorzystywane w 100 proc. do działalności gospodarczej.

17 grudnia Polska uzyskała od Brukseli derogację, która pozwala wprowadzić zmiany dotyczące odliczania VAT z tytułu nabycia samochodów, podatku zawartego w paliwie oraz innych wydatków eksploatacyjnych. Dziś firma kupująca samochód osobowy może odliczyć 60 proc. VAT-u zawartego w cenie pojazdu, nie więcej jednak niż 6 000 zł. W przypadku takich aut nie można odliczać VAT z ceny paliwa wykorzystywanego do ich napędu. Pełne odliczenie VAT – zarówno w przypadku samochodów, jak i paliwa – dotyczy np. pick up-ów.

 

 

Źródło: moto.wp.pl

 

praca dla kierowcy
UDOSTĘPNIJ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here