Strona główna Aktualności Dnia Kolejny przypadek niedozwolonej modyfikacji w tachografie

Kolejny przypadek niedozwolonej modyfikacji w tachografie

715
No Ratings Information Message

Kolejny przypadek niedozwolonej modyfikacji w tachografie wykrył inspektor z Wojewódzkiego Inspektoratu Transportu Drogowego w Gorzowie Wielkopolskim. Zatrzymany kierowca nielegalne urządzenie mógł obsługiwać za pomocą pilota.

Manipulacje w tachografie

 Kontrola odbyła się w środę 13 grudnia 2017 t. na autostradzie A2. Funkcjonariusz zatrzymał do kontroli ciężarówkę, którą przewoźnik litewski wykonywał przewóz artykułów dekoracyjnych z Polski do Holandii. Analiza zapisów tachografu wzbudziła podejrzenia inspektora, że kierowca ingerował w pracę tachografu. Podczas prowadzenia pojazdu tachograf rejestrował odpoczynek kierowcy oraz postój pojazdu. Powodowało to zafałszowanie stanu faktycznego oraz ewidencji czasu pracy kierowcy. Jak informuje GDDKiA, pojazd został skierowany do specjalistycznego serwisu, gdzie poddany został szczegółowemu sprawdzeniu. W toku kontroli stwierdzono, do instalacji tachografu zostało podłączone dodatkowe urządzenie elektroniczne, które zakłócało prawidłową pracę tachografu. „Jednocześnie nadajnik impulsów zamontowany w skrzyni biegów został zmanipulowany poprzez wlutowanie dodatkowego układu elektronicznego, dzięki któremu kierowca – za pomocą pilota – mógł nim sterować” – czytamy na stronie GDDKiA.

Kary

Za naruszenia kierowca został ukarany mandatem w wysokości 2 000 zł, a wobec przewoźnika drogowego wszczęto postępowanie w sprawie nałożenia kary pieniężnej w wysokości 6 000 zł.

Oceń artykuł

SILNIK PRAWNYpraca dla kierowcy

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz!
Wpisz tutaj swoje imię i nazwisko