Strona główna Aktualności Dnia Koniec Straży Miejskiej?

Koniec Straży Miejskiej?

948
0
No Ratings Information Message

Świeradów Zdrój likwiduje straż miejską. Jak tłumaczą lokalni politycy, od pilnowania bezpieczeństwa jest policja, a utrzymanie porządku na posesjach czy chodnikach mogą zająć się urzędnicy.

Wniosek o rozwiązanie służby mundurowej złożył burmistrz dolnośląskiego miasteczka. Zgodzili się z nim radni, uznając, że nie można używać straży miejskiej do zarabiania pieniędzy, jak to się dzieje w wielu innych samorządach.

Jednak burmistrz Roland Marciniak mówi, że wyjaśnianiem takich sytuacji powinny się zająć organy państwa. On sam nie zamierza nikogo krytykować. Jeszcze w połowie grudnia parapolicyjna formacja zostanie zlikwidowana.

Formacje straży miejskich obecne są w wielu polskich gminach, dla części z nich stanowiąc podporę finansów dzięki wpływom z nakładanych mandatów. Jednak dla większości samorządów straż miejska to poważny wydatek. Na przykład w Warszawie koszty jej funkcjonowania na przyszły rok to ponad 112 mln złotych rocznie, a w Gdyni – ponad 7 mln.

O likwidacji swoich parapolicyjnych formacji dyskutują mieszkańcy innych miast. Referendum w tej sprawie odbędzie się w lutym w Pszczynie, kilka tysięcy podpisów pod wnioskiem referendalnym zebrano w Rybniku i Bydgoszczy.

W Krakowie po ujawnieniu nieprawidłowości w tamtejszej straży miejskiej, policja deklaruje gotowość jej zastąpienia.

Interia.pl

Oceń artykuł

Poprzedni artykułNajczęstsze błędy kierowców podczas zimy
Następny artykułKolejny odzew na interwencje Stowarzyszenia U.R.K.SiT.D Najlepsza Droga ws. opłat za zatrzymywanie się autobusów na dworcu

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj