Strona główna Aktualności Dnia Koniec z manipulacjami w tachografach. UE wprowadza „inteligentne tachografy”

Koniec z manipulacjami w tachografach. UE wprowadza „inteligentne tachografy”

906
0
1/5 (1)

Od czerwca 2019 roku wprowadzony zostanie obowiązek wyposażenia każdego nowego pojazdu wykonującego usługi transportowe na terenie UE w tzw. inteligentny tachograf.

Urządzenie będzie wyposażone w lokalizację GPS, co umożliwi dokładną rejestrację położenia pojazdu od momentu rozpoczęcia do zakończenia jazdy. Dodatkowo za pomocą tego tachografu służby kontrolne będą miały możliwość szybszego i bezprzewodowego odczytu niektórych danych.

Powodem zmian są częste manipulacje w tachografach przez kierowców zawodowych. Celem ochrony przed tego typu naruszeniami Komisja Europejska opracowała załącznik IC do Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego (UE) Nr 165/2014, który szczegółowo przedstawia budowę oraz użytkowanie tzw. inteligentnych tachografów. Obowiązek instalacji inteligentnych tachografów zostanie wprowadzony od 15 czerwca 2019 roku. Zaleca się jednak, aby firmy planujące zakup nowych samochodów ciężarowych już teraz zapoznały się z nowymi wymogami dotyczącymi tachografów, które mają zapobiec możliwościom ingerowania w pracę urządzeń oraz pomóc w wykrywaniu manipulacji w czasie kontroli.

Oceń artykuł

Poprzedni artykułPolicyjna akcja „Smog”
Następny artykułTrudny poranek dla kierowców w Krakowie – ogromne korki i zablokowana A4

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj