Strona główna Aktualności Dnia Kraków: remont Mogilskiej ruszył. Jak go przetrwać?

Kraków: remont Mogilskiej ruszył. Jak go przetrwać?

170
UDOSTĘPNIJ

Remont Mogilskiej

Poważne utrudnienia na ulicy Mogilskiej w Krakowie. Zaczęła się kolejna, kluczowa faza wielkiego remontu najważniejszej trasy z centrum miasta do Nowej Huty. Drogowcy zamknęli torowisko tramwajowe między rondami Mogilskim a Czyżyńskim. A ulica Mogilska jest zwężona do jednego pasa w obu kierunkach.

Między Rondami Mogilskim a Czyżyńskim nie kursują tramwaje. Zamiast nich podróżni musza korzystać za zastępczego autobusy 704. Do tego dochodzą utrudnienia dla kierowców, bo Mogilska jest zwężona do jednego pasa w każdym kierunku.

Skalę tego remontu można porównać do budowy Ronda Ofiar Katynia sprzed kilku lat. Z tą różnicą, że tym razem poważne utrudnienia będą dotyczyły także pasażerów komunikacji miejskiej. Tramwaje numer 4, 10 i 52 pojadą przez Aleję Pokoju. 5 i 9 zostaną zawieszone. Między rondami Mogilskim a Czyżyńskim będą zaś kursowały autobusy zastępcze. Utrudnienia potrwają, z pewnymi modyfikacjami, co najmniej do końca tego roku.
JAK PRZEŻYĆ REMONT MOGILSKIEJ? 

Dobre rady drogowców i policjantów, do których warto się zastosować, zebrał reporter Radia Kraków:

– Wykorzystaj fakt, że utrudnienia zaczynają się w weekend. Przetestuj nową organizację ruchu i komunikacji miejskiej, zanim w poniedziałek wyjedziesz do pracy czy na uczelnię.

– Weź pod uwagę, że zaczynają się ferie. I przez dwa tygodnie nie będzie tak najgorzej. Uczniowie nie dojeżdżają do szkół, więc na ulicach i w pojazdach komunikacji miejskiej będzie luźniej.

– Wyjdź z domu wcześniej niż zwykle. Zarówno dojazd samochodem, jak i komunikacją miejską będzie trwał dłużej.

– Nie korzystaj z autobusu zastępczego 704, jeśli nie musisz. Zostaw go tylko tym, którzy mieszkają lub pracują na odcinku między rondami Mogilskim a Czyżyńskim (czyli na przykład na Wieczystej). Jeśli dojeżdżasz z lub do Nowej Huty, skorzystaj z tramwajów, które jeżdżą Aleją Pokoju (czyli z linii numer 1, 4, 10, 14, 22 lub 52). Podróż będzie trwała nieco dłużej, ale za to nie utkniesz w korku na Mogilskiej. Ulżysz też pasażerom autobusów zastępczych, bo nie będzie w nich takiego tłoku.

– Jeśli mieszkasz w Czyżynach, zastanów się, czy nie lepiej podejść kilkaset metrów na Rondo Czyżyńskie i tam wsiąść do tramwaju. Być może to lepsze rozwiązanie, niż tłoczenie się w autobusie zastępczym.

– Jeśli jedziesz samochodem, omijaj – o ile to możliwe – ulicę Mogilską. Autobusy zastępcze będą się zatrzymywały na każdym przystanku. Zablokują więc ruch samochodów. Jeśli będzie ich za dużo, utworzą się gigantyczne korki. Drogowcy polecają objazd przez Stella-Sawickiego, Bora-Komorowskiego, Młyńską, Olszyny i Brodowicza.

– Można też korzystać z Alei Pokoju albo z ulicy Nowohuckiej.

– Jeśli mieszkasz lub pracujesz między rondami Mogilskim a Czyżyńskim, zastanów się, czy nie lepiej zostawić auta na parkingu i nie korzystać z komunikacji zastępczej. Wyjazd z uliczek dochodzących do Mogilskiej z pewnością będzie mocno utrudniony.

– Pamiętaj, że najgorzej jest w pierwszych dniach utrudnień. Kierowcy i pasażerowie nie są przyzwyczajeni. A wielu może nie wiedzieć, że coś się zmieniło, bo nie śledzili informacji. Z czasem powinno być łatwiej. W poniedziałek na węzłach przesiadkowych (czyli na rondach Mogilskim i Czyżyńskim) będą dyżurowali pracownicy MPK. U nich w razie potrzeby możesz zasięgnąć informacji (np. z którego przystanku odjeżdżają autobusy zastępcze).

– Pogódź się z tym, że aby było lepiej, najpierw musi być gorzej. Po remoncie tramwajami do Nowej Huty będzie się jeździło szybciej i wygodniej. A Mogilska będzie wyremontowana i gładka jak stół!

 

Źródło: radiokrakow.pl

 

praca dla kierowcy
UDOSTĘPNIJ