Strona główna Aktualności Dnia Kraków walczy z przeładowanymi ciężarówkami

Kraków walczy z przeładowanymi ciężarówkami

910
0
No Ratings Information Message

Od 10 maja br. kierowcy pojazdów ciężarowych, którzy będą wjeżdżać do Krakowa, muszą liczyć się z tym, że mogą zostać zaproszeni do zważenia pojazdu na specjalnie przystosowanej do tego wadze.

Wszyscy, którzy poruszać się będą niezgodnie z przepisami, zostaną obciążeni wysoką karą, a dochód z niej wpłynie do budżetu gminy. – Rozpoczęliśmy zapowiadaną walkę z kierowcami, którzy rozjeżdżają ulice w Krakowie – zapowiada Andrzej Olewicz, zastępca dyrektora w Zarządzie Infrastruktury Komunalnej i Transportu.

Zarząd Infrastruktury Komunalnej i Transportu w Krakowie wyposażył się w cztery wagi ze specjalnym sprzętem przeznaczonym do ważenia samochodów ciężarowych. Zostały one przekazane do Inspekcji Transportu Drogowego, która będzie wykonywać pomiary na zlecenie ZIKiT. Inspektorzy ZIKiT będą też na bieżąco przekazywać listę miejsc, w których prowadzone są prace budowlane. Mieszkańcy najczęściej zgłaszali interwencje właśnie w pobliżu nowych inwestycji.

– Mamy nadzieję, że kierowcy nie będą się już decydować na ryzykowną jazdę wbrew przepisom. Jeśli jednak się tak zdarzy, zostanie nałożona na nich kara finansowa. Wpływy z tych pomiarów przeznaczymy na remonty dróg w Krakowie– mówi dyrektor Andrzej Olewicz.

Z danych Instytutu Badawczego Dróg i Mostów wynika, że co trzecia ciężarówka poruszająca się po polskich drogach jest przeciążona. Przejazd jednego samochodu ciężarowego o nacisku 20 ton na oś zużywa nawierzchnię w takim samym stopniu, co przejazd 2,5 miliona samochodów osobowych. W praktyce oznacza to, że drogi często wymagają remontu już po 3 latach użytkowania.

 

Źródło: etransport.pl/ZIKiT Kraków

Oceń artykuł

Poprzedni artykułDo 2020 roku ma powstać obwodnica Ustki
Następny artykułNiemcy: od 1 lipca 2018 myto na wszystkich drogach