Strona główna Aktualności Dnia Kraków: więcej stref płatnego parkowania od marca

Kraków: więcej stref płatnego parkowania od marca

1095
0
No Ratings Information Message

strefa parkowaniaStrefa płatnego parkowania w Krakowie będzie poszerzona dopiero od 1 marca, a nie od 1 lutego – zdecydowali w środę radni. Obejmie ona m.in. Grzegórzki, Stare Podgórze, część Zwierzyńca, Krowodrzy oraz osiedle Oficerskie.

Byliśmy przygotowani na wprowadzenie poszerzonej strefy od 1 lutego, ale tylko w ostatnim miesiącu liczba zameldowanych na tym terenie mieszkańców wzrosła o 11 000, z 24 500 do 35 000 – mówił dziennikarzom dyrektor Zarządu Infrastruktury Komunalnej i Transportu w Krakowie Jerzy Marcinko. Urzędnicy przypuszczają, że ludzie meldują się lub przemeldowują po to, żeby dostać przysługujący mieszkańcom strefy abonament za 10 zł miesięcznie. – Nie bylibyśmy w stanie w ciągu zaledwie kilku dni wydać tylu abonamentów i stąd zmiana terminu – wyjaśnił Marcinko.

Radni nie tylko przesunęli termin rozszerzenia strefy. Zlikwidowali także ograniczenie, że mieszkańcy strefy mogą parkować tylko na czterech ulicach w pobliżu własnego domu. Do tej pory mieszkający w strefie płacili za abonament postojowy dla pierwszego i drugiego samochodu w rodzinie 10 zł, za trzeci samochód 100 zł, a za czwarty i kolejne 250 zł miesięcznie. Teraz stawka za każdy samochód będzie wynosiła 10 zł – to konsekwencja wyroków Wojewódzkiego i Naczelnego Sądu Administracyjnego. Sąd uznał, że wcześniejsza regulacja naruszała konstytucyjną zasadę równości wobec prawa.

Na terenie, o który od 1 marca poszerzona będzie strefa parkowania, jest ok. 12 000 miejsc parkingowych. Wnioski o abonament złożyło 5 000 osób, 3 000 z nich abonamenty już dostało. Według przedstawicieli ZIKiT, jeśli o abonament wystąpią także wszyscy z 11 000 nowo zameldowanych, o miejsca parkingowe będzie ciężko, a idea strefy traci swój sens.

W rozszerzonej strefie ustawionych ma być 471 nowych parkomatów. Jak poinformował Marcinko do 3 lutego zamontowanych zostanie 200 tych maszyn, do 15 lutego w sumie 280, a do początku marca wszystkie. Ci mieszkańcy, którzy już kupili abonamenty mogą albo zgłosić się po zwrot pieniędzy albo ważność abonamentu będzie przedłużona o ilość niewykorzystanych dni. Szczegółowe informacje oraz plan z ulicami, które będą objęte strefą, znajdują się na stronie internetowej ZIKiT.

Źródło: moto.wp.pl

lovekrakow.pl(grafika)

Oceń artykuł

Poprzedni artykułNowa ustawa w sprawie VAT-u
Następny artykułRosja: blokada handlowa Ukrainy