Strona główna Aktualności Dnia Kujawsko-pomorskie: ruszyła przebudowa drogi wojewódzkiej nr 251

Kujawsko-pomorskie: ruszyła przebudowa drogi wojewódzkiej nr 251

856
0
No Ratings Information Message

Zaczęła się przebudowa drogi wojewódzkiej nr 251 w województwie kujawsko-pomorskim. Trasa, która ulegnie modernizacji prowadzi ze Żnina do granicy z województwem wielkopolskim i liczy ok. 15 km. Pierwsze łopaty wbito 6 marca w Słębowie. Według kontraktu inwestycja ma zakończyć się w połowie przyszłego roku.

Ważna trasa

– Uruchomiliśmy fizyczne wydatkowanie środków unijnych na modernizację dróg wojewódzkich z ogromnej puli zadań wartej w sumie 600 milionów złotych. Właśnie rusza pierwsza inwestycja – warta prawie 50 milionów złotych przebudowa drogi ze Żnina do granicy województwa, którą zrealizuje firma Eurovia. W ciągu półtora roku projekt będzie rozliczony. To jedna z czternastu inwestycji, które w tym trybie chcemy zrealizować – mówi marszałek Piotr Całbecki.


Ten odcinek drogi wojewódzkiej nr 251 jest bardzo istotny dla południowej części regionu. To ostatni fragment ciągu tworzonego przez DW-251 i DW-252, który wymaga przebudowy. W ostatnich latach przeprowadzono inwestycje dotyczące odcinków pomiędzy Żninem, Barcinem, Pakością, Inowrocławiem i Włocławkiem.

Nowa droga
W ramach umowy DW-251 otrzyma nowe parametry. Szerokość jezdni będzie wynosiła 7 metrów. W jej ciągu powstanie 6 skrzyżowań skanalizowanych z drogami powiatowymi, 22 skrzyżowania z drogami gminnymi, a także 20 nowych zatok autobusowych. Konstrukcja drogi zostanie wzmocniona do przenoszenia obciążeń rzędu 10 ton na oś. Przy trasie powstaną też ciągi pieszo-rowerowe.

W samym Żninie przebudowana i wzmocniona zostanie także przeprawa mostowa na rzece Gąsawka w ciągu ulicy Dworcowej. Zaplanowano też przebudowę przepustów, chodników i zjazdów na posesje. Przy wjeździe do Żnina powstanie miejsce do kontroli i ważenia pojazdów. Zaplanowano również budowę i przebudowę oświetlenia oraz odwodnienia drogi. Trasa zyska trwałe oznakowanie poziome z termoplastu oraz nowe oznakowanie pionowe. Powstanie też trzywlotowe rondo w Juncewie (obecne skrzyżowanie z drogą na Sielec). Węzeł, który połączy drogę z planowaną drogą ekspresową S5 zrealizuje GDDKiA.

Kontrakt

Wykonawcą zadania jest firma Eurovia Polska, a kontrakt podpisany z Zarządem Dróg Wojewódzkich w Bydgoszczy opiewa na 46,9 mln zł. Umowa przewiduje objęcie inwestycji siedmioletnią gwarancją. Cały plac budowy podzielono na kilka odcinków. Prace przy jezdni wykonywane będą połówkowo. Dzięki temu trasa będzie cały czas przejezdna. Wprowadzony zostanie ruch wahadłowy sterowany sygnalizacją świetlną. Nową drogą pojedziemy w czerwcu 2018 roku.

 


Źródło: rynekinfrastruktury.pl

Oceń artykuł

Poprzedni artykułPojazd przeładowany o 215%
Następny artykułKolejne zatrzymanie za rażące przeładowanie

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj