Strona główna Aktualności Dnia Małopolska: koniec z tirami w Babicach? Powstanie obwodnica

Małopolska: koniec z tirami w Babicach? Powstanie obwodnica

206
UDOSTĘPNIJ

Do końca września 2018 r. powstanie długo oczekiwana obwodnica Babic. 7 października podpisana została umowa na budowę drogi. Kontrakt zawarty z firmą Skanska jest wart ponad 17 mln zł.

Setki samochodów i tirów przejeżdżających przez centrum miejscowości – tak wygląda uciążliwa codzienność mieszkańców Babic i Wygiełzowa. Na szczęście już za dwa lata sytuacja zmieni się diametralnie.

– Realizowany przez Małopolskę największy w historii plan budowy dróg nabiera rozpędu. Do 2023 roku powstanie w naszym województwie aż 14 nowych obwodnic. Obwodnica Babic będzie więc kolejnym etapem w tym olbrzymim przedsięwzięciu. Co najważniejsze, różnicę odczują nie tylko mieszkańcy tych gmin, ale wszyscy kierowcy, którzy przejeżdżają przez Małopolskę Zachodnią – podkreśla, cytowany w komunikacie prasowym marszałek Jacek Krupa.

Inwestycja ma być przeprowadzona w możliwie najmniej uciążliwy sposób. Nowa droga zostanie wytyczona w dużej mierze na terenie niezabudowanym.

– Obwodnica będzie przebiegać na południe od Babic – głównie przez nieużytki rolnicze, pola uprawne. O ile to możliwe, będzie omijać tereny leśne. A tam, gdzie przetnie las, powstaną specjalne „zielone” korytarze – informuje Grzegorz Lipiec, członek zarządu województwa.

Podpisana w piątek umowa zakłada, że obwodnica Babic o długości 4,8 km powstanie do 30 września 2018 roku. Początek nowej trasy będzie zlokalizowany na zachód od Wygiełzowa, w miejscu istniejącego skrzyżowania DW-780 z droga powiatową nr 1014 (ul. Piłsudskiego), które będzie przebudowane na rondo. Na całej długości obwodnicy zaplanowano jeszcze dwa ronda: na przecięciu projektowanej obwodnicy z istniejącą DW-781 (ul. Zakopiańska) oraz na końcu obwodnicy tj. na włączeniu do istniejącej DW-780 (ul. Krakowska).

Nowa trasa będzie miała jezdnię o szerokości 7 m i dwa pasy ruchu. Będzie wyposażona w bezpieczne pobocza i oświetlenie. Na trasie wybudowane zostaną również dwa mosty – jeden nad potokiem Płazanka, drugi nad Zmornicą. Wzdłuż obwodnicy powstanie też droga serwisowa, a także system odwodnienia całej trasy.

Prace budowlane pochłoną ponad 17 mln zł z czego 85 proc. pochodzi z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020. Resztę środków dołożą Samorząd Województwa Małopolskiego i gmina Babice. Wykonawcą inwestycji jest Skanska.

Obwodnica Babic to kolejna ważna inwestycja drogowa w Małopolsce Zachodniej. Ponadto 7 października podpisana została umowa na rozbudowę dróg wojewódzkich: nr 948 Oświęcim – Kęty i nr 949 Brzeszcze – Osiek. Niedawno została zawarta umowa z wykonawcą obwodnicy Zatora i Podolsza.

 

Źródło: rynekinfrastruktury.pl

SILNIK PRAWNYpraca dla kierowcy