Strona główna Aktualności Dnia Na czym polega „moda na Polskę”? Sprawdzamy co można kupić za miesięczną...

Na czym polega „moda na Polskę”? Sprawdzamy co można kupić za miesięczną pensję na Ukrainie

2696
0
5/5 (1)

Według obliczeń z 2015 roku, Ukrainiec jest najbiedniejszy w Europie. W ten sposób można ustalić na co stać przeciętnego mieszkańca Ukrainy i dlaczego bardziej opłaca się mu pracować za granicą opuszczając często rodzinę, znajomych, stałą pracę.

Statystyczny Ukrainiec zarabia w ciągu miesiąca 4291 hrywien, czyli równowartość 625zł (po kursie z kwietnia 2017). Najwyższa płaca jest oczywiście w stolicy naszych wschodnich sąsiadów, w Kijowie i wynosi około 8300 hrywien (1210zł), a najniższa w bliskim nam Obwodzie Tarnopolskim ze stolicą w Tarnopolu i wynosi równowartość jedynie 490zł. Zgodnie z założeniami tegorocznego budżetu Ukrainy, minimalna płaca ma zostać podwyższona o około 12,5 proc.

Jednak w porównaniu z naszymi, minimalnymi wynagrodzeniami, czy średnią jaką osiąga statystyczny Polak, Ukrainie jeszcze daleko do normalności. Oczywiście warto pamiętać, że i ceny na Ukrainie w pewien sposób są dostosowane do wynagrodzeń obywateli. Chcąc żyć godnie, i na pewnym poziomie, Ukraińcy coraz to liczniejszymi grupami opuszczają swój kraj emigrując na zachód, a oczywiście pierwszym dłuższym przystankiem jest Polska. W samym Wrocławiu liczy się, że co 10 mieszkaniec jest pochodzenia Ukraińskiego. Lepsze warunki życia, wyższe wynagrodzenie, tańsze utrzymanie i najważniejsze, możliwość odłożenia lub ewentualnie przesłania , zarobionych pieniędzy rodzinie, która pozostała w ojczyźnie, to główne argumenty, które przemawiały i nadal przemawiają również za Polakami, chętnie emigrującymi do krajów Skandynawskich, na Wyspy Brytyjskie czy do Szwajcarii. To nadal najczęstsze kierunki w poszukiwaniu lepiej płatnej pracy.

Wracając do naszych sąsiadów i ich zarobków. Co można kupić na Ukrainie za miesięczną pensję? Kieruję swój wzrok więc w stronę wschodniej Ukrainy i zarobków w Lwowie oraz życia, które kosztuje.

Infografika zakłada, nierealne koszty, gdyż kupując jedną z wyżej wymienionych rzeczy mieszkaniec Lwowa musiałby pozbyć się całej swojej miesięcznej pensji. Najlepiej płatne i rzadko występujące zawody na Ukrainie to:

Pracownicy Przemysłu Lotniczego około 18 000 UAH (2620zł)

Pracownicy branży finansowej, banków, informatycy ok. 10 000 UAH (1460zł)

Profesorzy naukowi 6000 – 7000 UAH (1020zł)

Przeciętna emerytura wynosi 1600 UAH (220zł)

By przeżyć, Ukraińcy radzą sobie na różne sposoby. O jednym już się przekonujemy, coraz częściej spotykając ich w swoich miastach pracujących jako fryzjerzy, sprzedawcy, handlowcy czy kierowcy. Jest też drugie źródło utrzymania. Według wyliczeń Banku Światowego, obroty szarej strefy na Ukrainie wynoszą więcej niż 50% PKB kraju w skali roku, jednak liczba ta zaczyna spadać.

Mateusz Nowak

Lwów w minutę!

Oceń artykuł

Poprzedni artykułKolejne miasto wprowadza zakaz wjazdu dla ciężarówek
Następny artykułWzmożone kontrole na granicy z Niemcami
Pasjonat historii i podróży krótkoterminowych, bloger w PodrozowacNajlepiej.pl. Project Manager w VTS Project Sp. z o. o.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj