Strona główna Aktualności Dnia Nowe przepisy dot. pracy fotoradarów

Nowe przepisy dot. pracy fotoradarów

1050
0
No Ratings Information Message

Minister Sławomir Nowak podpisał rozporządzenie w sprawie warunków lokalizacji, sposobu oznakowania i dokonywania pomiarów przez urządzenia rejestrujące.

Ministerstwo Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej w swoim komunikacie podało, że poprzednie przepisy nie dawały podstaw do weryfikacji lokalizacji stacjonarnych fotoradarów zainstalowanych przed 28 czerwca 2011 r. Obecne prawo wprowadza 40-miesięczny, cykliczny okres weryfikacji zasadności montażu fotoradaru. Instalacja urządzenia będzie prawidłowa, jeśli analiza stanu bezpieczeństwa ruchu drogowego, informacja o miejscu lokalizacji oraz opinia właściwego komendanta wojewódzkiego Policji potwierdzi zasadność.

Nowe przepisy obejmują stacjonarne fotoradary zainstalowane przed 28 czerwca 2011 r. i zobowiązują ich zarządców do sporządzenia pierwszej analizy, podania informacji i zasięgnięcia opinii policjantów do 31 maja 2013 r. Jeśli potwierdzona zostanie zasadność lokalizacji to uznaje się, że fotoradar ustawiony jest zgodnie z przepisami na okres 40 miesięcy.

W kwestii fotoradarów które zostały postawione po 28 czerwca 2011 r. należy sporządzić właściwą analizę nie później niż 2 miesiące przed upływem 40 miesięcy od dnia uzyskania zgody wydanej przez Głównego Inspektora Transportu Drogowego. Zdaniem ministerstwa wymienione przepisy pozwolą efektywniej wykorzystywać fotoradary oraz „powinny wyeliminować lokalizacje urządzeń rejestrujących , w których ich użytkowanie ma znamiona wyłącznie komercyjnego wykorzystania”.

Rozporządzenie wejdzie w życie po upływie 7 dni od dnia ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.

Źródło: PAP/MTBiGM/onet.pl

Oceń artykuł

Poprzedni artykułMinister Nowak: "zapłaciliśmy za autostrady" Przedsiębiorcy: "Kłamstwo"
Następny artykułBędziemy płacić za przejazd autostradą elektronicznie?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj