Strona główna Aktualności Dnia Nowy standard jakości sposobu przewozu ładunku – trwają prace nad rozporządzeniem

Nowy standard jakości sposobu przewozu ładunku – trwają prace nad rozporządzeniem

2246
0
5/5 (7)


Zgodnie z przepisem art. 61 ust. 17 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. – Prawo o ruchu drogowym (Dz. U. z 2017 r. poz. 128) minister właściwy do spraw transportu może określić, w drodze rozporządzenia, sposób przewozu ładunku, mając na względzie sposób jego rozmieszczenia i wpływ mocowania ładunku na pojeździe oraz zapewnienie bezpieczeństwa ruchu drogowego i ochronę środowiska. Nadmieniony przepis został przewidziany w nowelizacji z dnia 18 sierpnia 2011 r. (Dz. U. Nr 222, poz. 1321), która weszła w życie 19 października 2012 r.

Obecnie w Ministerstwie Infrastruktury i Budownictwa trwają finalne prace nad projektem rozporządzenia określającego sposób przewozu ładunku, z uwzględnieniem sposobu rozmieszczenia i wpływu mocowania ładunku na pojeździe, jak również zapewnienie bezpieczeństwa ruchu drogowego i ochronę środowiska. W procesie merytorycznego opracowania projektu aktywnie uczestniczyli eksperci Instytutu Naukowego Logistic Technologies, Stowarzyszenia na Rzecz Poprawy Bezpieczeństwa w Transporcie Drogowym „Akademia Mocowania” oraz Stowarzyszenia Uczestników Rynku Komunikacji Samochodowej i Transportu Drogowego „Najlepsza Droga”.

Rozporządzenie będzie dotyczyło przede wszystkim stosowania norm związanych z wyliczaniem sił działających podczas przewozu oraz wymagań stawianych konstrukcjom zabudowy pojazdu, punktów mocowania jak i wytrzymałości środków mocujących stosowanych w transporcie drogowym. Ponadto omawiane rozporządzenie odnosić się będzie również do wytycznych UE oraz standardów EUMOS. Ważnym aspektem jest także określenie wytrzymałości jednostek ładunkowych, opakowań zbiorczych, przewozu w cysternach, czy tzw. przewozu luzem. Rozporządzenie to będzie ponadto w pełni zgodne z normami prawa unijnego.

Wskazany powyżej zakres przedmiotowy aktu przez wiele lat pozostawał w polskim systemie prawnym nieuregulowany. Na dzień dzisiejszy można przewidywać, że proces legislacyjny zostanie zakończony w ciągu ok. 2 miesięcy. Odpowiedni dobór środka transportowego, środków mocujących oraz metody unieruchomienia ładunku staną się standardem, z którym będą musieli się zmierzyć nadawcy, spedytorzy i przewoźnicy. Biorąc pod uwagę rangę tego rozporządzenia w odniesieniu do przepisów ustawy – Prawo o ruchu drogowym stawia ono nowy standard jakościowy usług zarówno po stronie producenta ekspediowanego towaru, nadawcy oraz spedytora, jak i przewoźnika – komentuje sprawę inż. Jarosław Kędzior, Wiceprezes Instytutu Naukowego Logistic Technolgies sp. z o.o. 

 

Instytut Naukowy Logistic Technologies sp. z o.o.

– MOCUJEMY PRAWIDŁOWO – CHRONIMY ŻYCIE

 

Oceń artykuł

Poprzedni artykułFrancja wprowadza opłatę za delegowanego pracownika! Sprawdź ile trzeba będzie zapłacić
Następny artykułOd wczoraj przywróciły kontrole na swoich granicach

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj