Strona główna Aktualności Dnia Piraci drogowi w krajach UE będą karani

Piraci drogowi w krajach UE będą karani

146
UDOSTĘPNIJ

Do tej pory obcokrajowcy, łamiący przepisy czuli się bezkarni, bo nie było w UE wspólnego systemu wymiany informacji. W przypadku, gdy na przykład we Francji polski kierowca popełnił wykroczenie, gdy radar zrobił mu zdjęcie za przekroczenie prędkości, to mandat nie był wysyłany, bo nie znano adresu. Powodowało to, że kierowca czuł się bezkarny i nie przejmował się konsekwencjami.

Cała sytuacja ma ulec zmianie. Nowelizacja wprowadza unijną dyrektywę z 25 października 2011 r. w sprawie ułatwień w zakresie transgranicznej wymiany informacji dotyczących przestępstw lub wykroczeń związanych z bezpieczeństwem ruchu drogowego (tzw. dyrektywa „cross border enforcement”). Termin jej wdrożenia minął 7 listopada 2013 r. 

Ułatwienie identyfikacji piratów drogowych w państwach Unii Europejskiej poprzez automatyczne przekazywanie danych rejestracyjnych pojazdów i ich właścicieli przewiduje nowelizacja prawa o ruchu drogowym, którą uchwalił sejm. Za ustawą zagłosowało 250 posłów. Przeciw było 33, zaś 142 się wstrzymało. Teraz nowelizacją prawa o ruchu drogowym zajmie się senat. Czekamy na jego decyzję. O wszelkich zmianach będziemy informować na bieżąco.

Źródło: etransport.pl

AUDYTYpraca dla kierowcy