Strona główna Aktualności Dnia Pobór opłat w rękach GITD

Pobór opłat w rękach GITD

685
0
No Ratings Information Message

Pobór opłat w rękach GITD taka decyzja zapadła 8 grudnia. Sejm uchwalił uchwalił nowelizację ustawy o drogach publicznych. Zakłada ona przeniesienie zadań związanych z poborem opłaty elektronicznej za przejazd samochodami po drogach krajowych od GDDKiA do GITD.

Pobór opłat w rękach GITD

Jak informuje Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa, Główny Inspektor Transportu Drogowego będzie odpowiedzialny za wszystkie kompetencje związane z systemem poboru opłaty elektronicznej oraz opłaty za przejazd autostradą na odcinkach zarządzanych przez GDDKiA. Ten projekt rządowy przyjęty został z inicjatywy ministra infrastruktury i budownictwa. Jak powiedział cytowany na stronie mib.gov.pl minister infrastruktury i budownictwa: „Obsługa systemu poboru opłat kosztowała rząd ponad 3 mld zł, które zostały wypłacone zagranicznemu podmiotowi prywatnemu. Nowa ustawa to zmienia”. GITD zadania będzie wykonywał samodzielnie (ewentualnie z pomocą innych organów administracji rządowej).

Doświadczenie

Jak informuje MIiB, GITD ma doświadczenie wynikające z prowadzenia czynności kontrolnych w Krajowym Systemie Poboru Opłat (KSPO). Ponadto GITD prowadzi Centralną Ewidencję Naruszeń oraz zbudował Krajowy Rejestr Elektroniczny Przedsiębiorców Transportu Drogowego. Nowe rozwiązanie ma zapewnić ciągłość działania KSPO oraz docelowo zoptymalizować koszty jego funkcjonowania. Ponadto ma wpłynąć na wzmocnienie nadzoru i kontroli ministra infrastruktury nad organem realizującym pobór opłat na drogach zarządzanych przez państwo. Przejęcie pełnej kontroli nad KSPO przez administrację państwową pozwoli na ewentualne dokonywanie szybkich zmian w systemie.

Zgodnie z propozycją, nowelizacja ustawy ma wejść w życie 3 listopada 2018 r., z wyjątkiem niektórych przepisów, które będą obowiązywać w innych terminach.

Oceń artykuł

Poprzedni artykułŁącznica kolejowa Kraków Zabłocie-Kraków Krzemionki otwarta
Następny artykułKontrola poziomu emisji spalin, czyli policyjna akcja „Smog”

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj