Strona główna Aktualności Dnia Policyjna akcja ochrony pieszych

Policyjna akcja ochrony pieszych

775
0
No Ratings Information Message

Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego” – pod tą nazwą policjanci ruchu drogowego prowadzą dzisiaj w całym kraju ogólnopolskie działania kontrolno-prewencyjne. Pod lupą funkcjonariuszy pozostają zachowania kierowców wobec pieszych, a także postępowanie pieszych względem przepisów ruchu drogowego. Działania skierowane są także do rowerzystów zaliczanych do grupy „niechronionych”.

Jak informuje policja.pl, dane statystyczne z ostatnich tygodni wskazują na nasilenie wypadków z udziałem pieszych, których powodem jest w dużej mierze pogarszająca się pogoda, ograniczająca widoczność. Policjanci jednak ostrzegają, że najtrudniejsze warunku pogodowe dopiero przed nami. Niezbędne jest zatem dostosowanie się do zmiennej aury i zaopatrzenie się w elementy odblaskowe. Funkcjonariusze przypominają także o obowiązkach pieszego na drodze publicznej, który powinien: „korzystać z chodnika lub drogi dla pieszych, a w razie ich braku – z pobocza, jeżeli nie ma pobocza lub czasowo nie można z niego korzystać, pieszy może korzystać z jezdni, pod warunkiem zajmowania miejsca jak najbliżej jej krawędzi i ustępowania miejsca nadjeżdżającemu pojazdowi, idąc po poboczu lub jezdni jest obowiązany iść lewą stroną drogi, piesi idący jezdnią są obowiązani iść jeden za drugim, na drodze o małym ruchu, w warunkach dobrej widoczności, dwóch pieszych może iść obok siebie, korzystanie przez pieszego z drogi dla rowerów jest dozwolone w razie braku chodnika lub pobocza albo niemożności korzystania z nich wówczas pieszy, z wyjątkiem osoby niepełnosprawnej,  jest obowiązany ustąpić miejsca rowerowi.

Z kolei kierowcy zobowiązani są do zachowania szczególnej ostrożności i ustąpienia pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu.

Oceń artykuł

Poprzedni artykułCoraz mniej miejsc na wykład w Warszawie dla branży TSL
Następny artykułFani zabytkowych pojazdów na OLD CAR LAND

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj