Strona główna Aktualności Dnia Polska dogoniła UE pod względem motoryzacji

Polska dogoniła UE pod względem motoryzacji

1011
0
No Ratings Information Message

imagesPolska pod względem liczby samochodów osobowych osiągnęła europejską średnią. Na koniec 2012 r. prawie co drugi Polak miał już auto – wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego.

Na koniec 2012 r. w Polsce zarejestrowanych było 18,74 mln samochodów osobowych. Pod względem nasycenia rynku motoryzacyjnego Polska zrównała się już ze wskaźnikami Unii Europejskiej. W grudniu na tysiąc mieszkańców Polski przypadało 486 samochodów, podczas gdy w UE ten wskaźnik wynosi średnio 484 – poinformował GUS na najnowszym raporcie „Transport. Wyniki działalności w 2012 r.”

Pod względem zmotoryzowania Polacy statystycznie nie ustępują już także potęgom gospodarczym z innych części świata, a wiele z nich znacznie wyprzedzają. Według Europejskiego Stowarzyszenia Europejskich Producentów Samochodów (ACEA) w 2010 roku na tysiąc mieszkańców przypadało w Japonii 456 samochodów osobowych, w USA – 424 auta, w Korei Południowej – 283, a w Chinach – 32.

Motoryzacyjny boom zapanował w Polsce po maju 2004 r., kiedy przystąpiliśmy do UE. Na koniec 2003 r. w Polsce było zarejestrowanych 11,24 mln samochodów osobowych, a na tysiąc mieszkańców Polski przypadały 294 auta. Od tego czasu na naszych drogach przybyło aż 7,5 mln samochodów osobowych.

Unijny urząd statystyczny Eurostat podkreśla, że między 2005 i 2010 r. w Polsce zanotowano najszybszy wzrost zmotoryzowania społeczeństwa. W tamtej pięciolatce liczba aut przypadających na tysiąc Polaków podskoczyła aż o 40 proc., a drugie miejsce pod tym względem zajęli Rumuni ze wzrostem 35 proc. (w 2010 r. na tysiąc mieszkańców Rumunii przypadało jednak tylko 201 aut, co było najniższym wskaźnikiem w UE).

Przyspieszenie z drugiej ręki

Zwykle wzrost liczby aut jest powiązany ze wzrostem sprzedaży nowych pojazdów, a ta zależy od rozwoju gospodarki. Polskie władze wybrały inną drogę i po naszym wejściu do UE zniosły praktycznie wszelkie ograniczenia w imporcie używanych pojazdów. W efekcie Polacy od 2004 r. biją rekordy świata, co rok sprowadzając z zagranicy średnio ok. 800 tys. samochodów z „drugiej ręki”. Około połowy tych pojazdów w chwili przekroczenia polskiej granicy ma jednak dziesięć lat lub więcej i skutki tego widać w statystykach GUS.

Na koniec 2003 r., tuż przed naszym wejściem do UE, mniej więcej co drugie auto w Polsce miało dziesięć lat lub więcej. W zeszłym roku już prawie cztery piąte samochodów zarejestrowanych w naszym kraju zaliczało się do tej grupy weteranów szos. Statystyczne auto w UE ma 8,3 lat, a w Polsce – około 13-14 lat.

GUS odnotował istotne zmiany w parku samochodów używanych przez Polaków. Odsetek zarejestrowanych u nas aut o masie 1900 kg lub większej wzrósł w 2012 r. do 17,2 proc. z 15,7 proc. rok wcześniej, a jednocześnie odsetek aut najlżejszych – o masie do 1399 kg – spadł do 31,9 proc. z 33,3 proc. w 2011 r.

 Wzrósł także odsetek aut napędzanych silnikami Diesla (25,5 proc. na koniec 2012 r.) kosztem samochodów napędzanych silnikami benzynowymi (57, 7 proc. w zeszłym roku).

Ten napływ na nasze drogi samochodów ciężkich, z silnikami wysokoprężnymi, można również uznać za efekt importu używanych pojazdów – głównie limuzyn z Niemiec. Taka tendencja utrzymuje się również w tym roku.

Do końca lipca przebojem wśród używanych aut sprowadzanych do Polski był Volkswagen Passat (18,6 tys. sztuk), nieznacznie wyprzedzając tylko VW Golfa (18,5 tys.) – wynika z danych eksperckiej firmy Samar. Trzecie miejsce na tej liście przebojów używanych aut zajmuje Audi A4 (17,2 tys. do końca lipca), który tak jak VW Passat należy do kategorii samochodów ciężkich i często napędzanych silnikiem Diesla, których najszybciej przybywa na polskich drogach.

Feler na kilka milionów?

Oficjalne statystyki liczby aut zarejestrowanych w Polsce ocenia szef firmy Samar Wojciech Drzewiecki. – Te dane nie oddają rzeczywistości. Zostały przygotowane na podstawie danych Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK), które mogą nawet o kilka milionów sztuk zawyżać dane o liczbie samochodów zarejestrowanych w Polsce – uważa Drzewiecki. Takie gigantyczne zawyżanie statystyk sugerują np. dane o liczbie obowiązkowych polis komunikacyjnych OC. Sprzedaje się ich o kilka milionów sztuk mniej, niż jest samochodów zarejestrowanych w Polsce.

Ministerstwo Środowiska chciało pomóc w urealnieniu statystyk, postulując wprowadzenie kar dla kierowców, którzy po wyrejestrowaniu samochodu zgodnie z przepisami nie zgłoszą tego do urzędu komunikacyjnego. Ale w zeszłym roku ten pomysł resortu środowiska odrzuciły Ministerstwo Finansów oraz Ministerstwo Transportu.

Nie ma jednak wątpliwości, że w Polsce przybywa aut. – Każdy to widzi. Przez pewien czas Polacy zaczęli też sprowadzać młodsze używane pojazdy, co nie znaczy, że były one w lepszym stanie technicznym. Jednak od końca zeszłego roku ta tendencja się zmieniła i w imporcie znowu przeważają takie, które mają ponad dziesięć lat – powiedział nam Drzewiecki.

Stojąc często w korkach, kierowcy na własnej skórze mogą się też przekonać, że samochodów przybywa nam więcej niż dróg szybkiego ruchu. Według GUS w 2012 r. przybyło nam 295 km autostrad i sieć takich dróg wydłużyła się do 1365 km, natomiast sieć dróg ekspresowych jedno – i dwujezdniowych wynosiła 1053 km i w zeszłym roku wydłużyła się o 315 km. Wciąż jednak daleko nam do UE. Tam w 2012 r. na 1000 km kw. przypadało średnio 16 km autostrad, a u nas – prawie cztery razy mniej.

Źródło: wyborcza.biz/wnp.pl

Oceń artykuł

Poprzedni artykułNiedługo sami zatankujemy gaz do samochodów
Następny artykułZa przekroczenie prędkości możesz stracić prawo jazdy

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj