Strona główna Aktualności Dnia Polska nie wprowadziła w życie dyrektywy w sprawie czasu pracy kierowców

Polska nie wprowadziła w życie dyrektywy w sprawie czasu pracy kierowców

1273
0
5/5 (1)
Komisja Europejska wezwała Polskę i sześć innych krajów UE (Austrię, Czechy, Finlandię, Francję, Portugalię i Hiszpanię) do podjęcia odpowiednich środków w celu stosowania dyrektywy w sprawie czasu pracy wobec kierowców pracujących na własny rachunek. 

Jeżeli Komisja nie zostanie powiadomiona w terminie dwóch miesięcy o środkach podjętych w celu zapewnienia zgodności z prawem UE w tym zakresie, może przekazać sprawy do Trybunału Sprawiedliwości.


Dyrektywa 2002/15/WE w sprawie organizacji czasu pracy osób wykonujących czynności w trasie w zakresie transportu drogowego (Dz.Urz.UE L 80 z 23.3.2002, s.35) ustanawia minimalne standardy ochrony socjalnej pracowników wykonujących czynności w trasie w zakresie transportu drogowego. Ma ona na celu poprawę ochrony zdrowia i bezpieczeństwa pracowników sektora wykonujących pracę w trasie. Jednocześnie ma na celu zapewnienie uczciwej konkurencji poprzez ustanowienie równych minimalnych warunków dla wszystkich przedsiębiorstw prowadzących działalność w zakresie transportu drogowego w UE.

Dyrektywa przewiduje, że kierowcy pracujący na własny rachunek są wyłączeni z zakresu dyrektywy do dnia 22 marca 2009 r., natomiast po tej dacie odpowiednie przepisy mają w pełni zastosowanie do tej kategorii kierowców.

Tymczasem, Polska i sześć pozostałych krajów UE jak dotąd nie przekazało Komisji informacji o odpowiednich środkach podjętych w celu transpozycji dyrektywy i stosowania jej przepisów regulujących czas pracy wobec kierowców pracujących na własny rachunek. Wymienione kraje mają dwa miesiące na powiadomienie Komisji o podjęciu środków w celu zapewnienia zgodności z prawem UE w tym zakresie. Jeśli tego nie zrobią w tym terminie, Komisja może przekazać sprawy do ETS.

 lex.pl/logsped.pl

Oceń artykuł

Poprzedni artykułSkazanie osoby zarządzającej prawomocnym wyrokiem sądu
Następny artykułWażenia ITD nieprawidłowe! Najwyższa Izba Kontroli podzieliła stanowisko Kancelarii Prawnej Viggen

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj