Strona główna Aktualności Dnia Potrzeba kierowców zawodowych

Potrzeba kierowców zawodowych

1738
2
No Ratings Information Message

Nauka zawodu kierowca-mechanik już od września ruszy w ponad stu klasach szkół publicznych w Polsce. W 2017 roku ich liczba wzrosła aż o 120 procent.

Możliwość kształcenia kierowców w szkołach publicznych w Polsce została przywrócona w 2015 roku. W wyniku tego powstało ponad 110 klas o profilu kierowca zawodowy. Zawód cieszy się dużym zainteresowaniu wśród młodzieży.

Jak powiedział, podczas zorganizowanej przez Zrzeszenie Międzynarodowych Przewoźników Drogowych w Polsce konferencji prasowej dotyczącej kształcenia w zawodzie kierowca-mechanik, minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk, przywrócenie po 30 latach tego profilu do szkół zawodowych było idealnym posunięciem. Tu młodzież nie tylko gruntownie przygotowuje się do nabycia odpowiednich uprawnień, lecz także uczy się bezpiecznego zachowania się na drodze, co dla nas jest priorytetem. Szkoły będą ponadto współpracowały z inspektorami GITD, jak zaznaczył Alvin Gajadhur, Główny Inspektor Transportu Drogowego, inspektorzy pojawią się w poszczególnych klasach, będą rozmawiać z uczniami i nauczycielami, by przybliżyć kwestie związane z bezpieczeństwem na drogach oraz działalnością GITD. W czasie spotkania przedstawione zostały dane obrazujące zapotrzebowanie w branży na kierowców zawodowych. Statystyki w tym obszarze przybliżył Główny Inspektor Transportu Drogowego: – Z uwagi na brak polskich pracowników, przewoźnicy ratując się zatrudniają coraz większą liczbę kierowców zza wschodniej granicy. W 2013 r. wydaliśmy 5 tys. świadectw upoważniających obywateli tzw. krajów trzecich do pracy w Polsce. Rok później było ich już 9 tys., by 2015 r. sięgnąć liczby ok. 20 tys. W ubiegłym roku wydaliśmy ponad 41 tys. świadectw, natomiast do 21 sierpnia tego roku już ok. 40 tys. Jak widać, zapotrzebowanie na kierowców jest ogromne.

Oceń artykuł

Poprzedni artykułAutorefleksja za kółkiem, czyli uwaga na pracujących na autostradach!
Następny artykułCoraz więcej firm szuka kierowców, zobacz nowe zgłoszenia!

2 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj