Strona główna Aktualności Dnia Powstanie węzeł drogowy w Poroninie

Powstanie węzeł drogowy w Poroninie

184
UDOSTĘPNIJ

Będzie on w miejscu dotychczasowego skrzyżowania drogi krajowej nr 47 z drogą wojewódzką nr 961. Węzeł będzie gotowy w sierpniu 2018 roku.

To wspólne przedsięwzięcie zarządców dróg krajowych, dróg wojewódzkich i samorządów: inwestorem jest Województwo Małopolskie, natomiast roboty budowlane finansuje Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad – porozumienie w tej sprawie podpisano w sierpniu ubiegłego roku. Z kolei projekty inwestycji sfinansowały samorządy gminy Poronin, powiatu tatrzańskiego, województwa małopolskiego.

Inwestycja jest oczekiwana zarówno przez mieszkańców, jak i turystów. W ty miejscu, w czasie zwiększonego ruchu turystycznego dochodzi do dużych utrudnień – kilkukilometrowe korki uniemożliwiają sprawny przejazd w kierunku Zakopanego, Białki Tatrzańskiej i Morskiego Oka. 

Jak informuje GDDKiA w Krakowie, w ramach inwestycji wybudowane zostaną węzeł drogowy na skrzyżowaniu dróg DK- 47 z DW-961 oraz czterowlotowe rondo na skrzyżowaniu dróg DK-47, DW-961 i drogi powiatowej nr 1651, z pasami do skrętu w prawo poza jezdnią ronda oraz wlotem południowo-zachodnim drogi krajowej nr 47. Wlot zachodni DK-47 zostanie rozbudowany. Powstaną także dwa wiadukty: drogowy w ciągu DK-47 nad drogą wojewódzką nr 961 oraz kolejowy nad droga nr 961.

Zaplanowano również budowę 36-metrowego tunelu drogowego w ciągu drogi wojewódzkiej nr 961. Natomiast dla pieszych przewidziano przejście podziemne pod drogą krajową i linią kolejową oraz kładkę dla pieszych nad drogą wojewódzką nr 961. Wybudowane będą również chodniki, zatoki autobusowe oraz ciąg pieszo-rowerowy i drogi dojazdowe.

Na potoku Poroniec w ciągu DK-47 powstanie nowy most. Stary zostanie rozebrany. Nowy obiekt mostowy stanie także na rzece Biały Dunajec, w ciągu drogi powiatowej (w czasie budowy ruch będzie się odbywał po obiektach tymczasowych).

Budowa będzie realizowana przez konsorcjum Przedsiębiorstwo Wielobranżowe Banimex oraz Eurovia Polska. Zrealizuje te prace za 43,868 mln zł. Budowa potrwa 22 miesiące.


Źródło: rynekinfrastruktury.pl

AUDYTYpraca dla kierowcy
UDOSTĘPNIJ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here