Strona główna Aktualności Dnia Przeładowane pojazdy zatrzymane

Przeładowane pojazdy zatrzymane

139
A white truck on highway - delivery concept
5/5 (1)

Przeładowane pojazdy zatrzymane. Mowa o dwóch ciężarówkach i samochodzie dostawczym, które zatrzymane zostały przez mazowiecką Inspekcję Transportu Drogowego. Funkcjonariusze prowadzili 12 lutego kilkugodzinną akcję kontrolną na terenie Radomia.

Przeładowane pojazdy zatrzymane

Pod lupą inspektorów znalazły się samochody ciężarowe i dostawcze, które przewoziły nadmierną ilość ładunku i bez plandeki. Czteroosiowa wywrotka z piaskiem została zatrzymana na ul. Mieszka I. Już na pierwszy rzut oka pojazd wyglądał na przeładowany. Skierowano go na najbliższą wagę ITD. Kontrola wykazała, że pojazd z ładunkiem ważył prawie 40 ton, a jego dopuszczalna masa całkowita wynosiła 32 tony. Kolejnym przeładowanym pojazdem okazała się trzyosiowa ciężarówka przewożąca ziemię zmieszaną z betonowymi płytami. Do kontroli doszło przez nieoznakowany patrol ITD, na ul. 25 Czerwca.  „Kierowca nie zabezpieczył ładunku plandeką, a jego ilość dawała podejrzenia, że pojazd może być przeciążony. Przypuszczenia inspektorów potwierdziły się w trakcie ważenia auta. Ciężarówka o dopuszczalnej masie całkowitej do 26 ton (według dowodu rejestracyjnego) ważyła w rzeczywistości wraz z ładunkiem nieco ponad 28 ton. Ponadto wiele do życzenia pozostawiał jej stan techniczny. Opony na trzeciej osi pojazdu prawie nie posiadały bieżnika – wystawały z nich druty, co stanowiło powód zatrzymania dowodu rejestracyjnego i wydania kierowcy zakazu dalszej jazdy” – informuje GITD. W trakcie akcji inspektorzy zatrzymali ponadto przeładowany o 1,5 tony samochód dostawczy o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 tony.

 

Kary

Postępowania administracyjne zostały wszczęte wobec przewoźników, do których należą dwie skontrolowane ciężarówki. Z kolei właścicielowi przeładowanej wywrotki grozi 15 tys. zł kary. „Firmie transportowej, do której należy przeciążona o ponad 4 tony ciężarówka grozi kara w wysokości 4 tysięcy złotych. Natomiast kierowca „dostawczaka” został ukarany mandatem.  Kierowca sprawnej, ale przeładowanej ciężarówki i samochodu dostawczego musieli poczekać na punkcie kontrolnym ITD do czasu rozładunku nadmiaru towarów na inne auta” – czytamy na stronie www.gitd.gov.pl.

Oceń artykuł

SILNIK PRAWNYpraca dla kierowcy

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here