Strona główna Aktualności Dnia Przetarg na ostatni odcinek A1 na nowych zasadach

Przetarg na ostatni odcinek A1 na nowych zasadach

971
0
No Ratings Information Message

Postępowanie przetargowe na ostatni odcinek autostrady A1 między Tuszynem a Częstochową będzie ogłoszony już na nowych zasadach, w oparciu m.in. o warunki wypracowane w porozumieniu z branżą. – Chcemy go maksymalnie dobrze przygotować – mówi wiceminister infrastruktury i budownictwa Jerzy Szmit. To, jego zdaniem wymaga jeszcze niedługiego czasu na przygotowanie. – Wcześniej ogłosimy przetargi na dwa odcinki S61 – informuje Szmit.

– Potrzebujemy jeszcze kilkunastu dni, by ten kluczowy przetarg dobrze przygotować – mówi wiceminister o postępowaniu na ostatni odciek autostrady północ – południe. – Kończymy prace nad wzorem umowy – informuje. Efektem tych prac ma być m.in. wypracowany w porozumieniu z branżą wzór umowy na roboty budowlane, który będzie stosowany w nowo ogłaszanych przetargach. Ma też być wprowadzona optymalizacja kosztów m.in. w zakresie obiektów służących ochronie środowiska, czy typizacji obiektów mostowych. Rynek ma też być w szerszym zakresie otwarty na firmy średnie.

Po dopracowaniu tych zasad, a także po zatwierdzeniu zmian w Programie Budowy Dróg Krajowych, co według deklaracji – nastąpi najpóźniej w lutym – będzie ogłoszony przetarg na ostatni odcinek autostrady A1. – Wcześniej – możliwe, że w przyszłym tygodniu – ogłosimy przetargi na dwa odcinki S61 – mówi Jerzy Szmit (na ogłoszenie przetargu oczekuje ok. 90 km trasy między Ostrowią Mazowiecką a Szczuczynem).

 Zarówno S61 jaki A1 mają być ogłoszone jako przetargi nieograniczone. – Chodzi o to by maksymalnie skrócić przetargi – tłumaczy Krzysztof Kondraciuk – generalny dyrektor dróg krajowych i autostrad. – Nie trzeba dokładnie sprawdzać wszystkich oferentów, wystarczy sprawdzić najtańszego – mówi.

– Dzisiaj, przy takiej znajomości rynku i firm stających do przetargu nie ma potrzeby tak dogłębnego sprawdzania firm – zgadza się Jerzy Szmit. Jak mówi, podmioty te były już wielokrotnie sprawdzane, a dzielenie na dwa etapy istotnie wydłuża postępowanie.

 

Źródło: rynekinfrastruktury.pl

Oceń artykuł

Poprzedni artykułUkraina i Polska podpisały umowę ws. liczby zezwoleń na 2017 r.
Następny artykułGITD dąży do wsparcia polskich przewoźników