Strona główna Aktualności Dnia Przetarg na ostatni odcinek A1 na nowych zasadach

Przetarg na ostatni odcinek A1 na nowych zasadach

226
UDOSTĘPNIJ

Postępowanie przetargowe na ostatni odcinek autostrady A1 między Tuszynem a Częstochową będzie ogłoszony już na nowych zasadach, w oparciu m.in. o warunki wypracowane w porozumieniu z branżą. – Chcemy go maksymalnie dobrze przygotować – mówi wiceminister infrastruktury i budownictwa Jerzy Szmit. To, jego zdaniem wymaga jeszcze niedługiego czasu na przygotowanie. – Wcześniej ogłosimy przetargi na dwa odcinki S61 – informuje Szmit.

– Potrzebujemy jeszcze kilkunastu dni, by ten kluczowy przetarg dobrze przygotować – mówi wiceminister o postępowaniu na ostatni odciek autostrady północ – południe. – Kończymy prace nad wzorem umowy – informuje. Efektem tych prac ma być m.in. wypracowany w porozumieniu z branżą wzór umowy na roboty budowlane, który będzie stosowany w nowo ogłaszanych przetargach. Ma też być wprowadzona optymalizacja kosztów m.in. w zakresie obiektów służących ochronie środowiska, czy typizacji obiektów mostowych. Rynek ma też być w szerszym zakresie otwarty na firmy średnie.

Po dopracowaniu tych zasad, a także po zatwierdzeniu zmian w Programie Budowy Dróg Krajowych, co według deklaracji – nastąpi najpóźniej w lutym – będzie ogłoszony przetarg na ostatni odcinek autostrady A1. – Wcześniej – możliwe, że w przyszłym tygodniu – ogłosimy przetargi na dwa odcinki S61 – mówi Jerzy Szmit (na ogłoszenie przetargu oczekuje ok. 90 km trasy między Ostrowią Mazowiecką a Szczuczynem).

 Zarówno S61 jaki A1 mają być ogłoszone jako przetargi nieograniczone. – Chodzi o to by maksymalnie skrócić przetargi – tłumaczy Krzysztof Kondraciuk – generalny dyrektor dróg krajowych i autostrad. – Nie trzeba dokładnie sprawdzać wszystkich oferentów, wystarczy sprawdzić najtańszego – mówi.

– Dzisiaj, przy takiej znajomości rynku i firm stających do przetargu nie ma potrzeby tak dogłębnego sprawdzania firm – zgadza się Jerzy Szmit. Jak mówi, podmioty te były już wielokrotnie sprawdzane, a dzielenie na dwa etapy istotnie wydłuża postępowanie.

 

Źródło: rynekinfrastruktury.pl

AUDYTYpraca dla kierowcy
UDOSTĘPNIJ